Menu

12 Eylül’den geriye bir tek Turgut Özal kaldı

Bir devre imzasını atan 12 Eylül yönetimi Turgut Özal hariç bugünden itibaren tarihe karışıyor.

Konsey üyesi dört emekli orgeneralin artık hiçbir resmi sıfatı kalmadı.

12 Eylül yönetiminin en önemli ismi Kenan Evren 9 Kasım’da sade vatandaş olmuştu. Dönemin Başbakanı Bülend Ulusu ise 2 yıldır evinde oturuyor. 12 eylül 1980 ihtilalinin beyni kabul edilen emekli orgeneral Haydar Saltık da artık köşesine çekildi.

12 eylül döneminde görev yapıp da bugün önemli sorumluluk taşıyan bir tek kişi kaldı. O da 12 Eylül’ün ekonomik beyni kabul edilen dönemin Başbakan Yardımcısı Turgut Özal.

Bugün Cumhurbaşkanlığı Konseyi’ndeki görevlerini bırakacak olan Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun’un bir süre daha Çankaya Köşkü’nün bahçesindeki villalarında oturacakları öğrenildi.

Türkiye tarihine damgasını vuran önemli bir dönem daha bugün tarihe karışıyor. Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri emekli orgeneraller, Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun, görevlerini tamamlayarak kendi köşelerine çekiliyorlar. Böylelikle 12 Eylül 1980 sabahı ihtilal yaparak yönetimi ele geçiren, parlamentoyu ve siyasi partileri kapatan generallerden hepsi resmi görevlerini bırakmış oldular. Bu dönemden kalan ve halen etkili bir görev sürdüren tek kişi Cumhurbaşkanı Turgut Özal. 12 Eylül’de kurulan ilk hükümete başbakan yardımcısı olarak giren ve askeri yönetimin ekonomik beyni olarak kabul edilen Özal, kurduğu Anavatan Partisi ile 83 seçimlerinde iktidara gelmişti. 6 yıl süren başbakanlık sırasında 12 Eylül’ü yapan kadro ile çok iyi geçinen Özal, 26 Ekim’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ANAP oyları ile Çankaya Köşkü’ne çıkmıştı. 12 Eylül döneminin en önemli ismi Kenan Evren, önce Milli Güvenlik Konseyi Başkanlığı, daha sonra Devlet Başkanlığı yapmıştı. Evren, 1982 Anayasası’nın halkoyuna sunulması sırasında eklenen bir madde ile Cumhurbaşkanı seçilmişti. Evren 7 yıl sürdürdüğü Cumhurbaşkanlığı’nı geçtiğimiz Kasım ayının 9’unda Özal’a devretti ve emekli bir orgeneral olarak Marmaris’te yaptırdığı 3 katlı villasına taşındı. 12 Eylül’de, sadece bir ay önce emekliye ayrıldığı için yönetime ortak olamayan, ancak 5 general tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Bülend Ulusu, 2 yıldır aktif politikadan uzak, evinde oturuyor. Parti kurma çalışmalarında başarılı olamayan Ulusu, önce bağımsız aday sıfatıyla Sunalp’in MDP’sinden milletvekili seçilmiş, 1987 yılında yapılan erken genel seçimler sırasında politikayı bırakmıştı. 12 Eylül ihtilalinin beyni olarak nitelenen emekli orgeneral Haydar Saltık da köşesine çekilmiş durumda. İhtilalin en kuvvetli adamı gözüyle bakılan Saltık, önce Konsey üyeleri tarafından biraz kenarda bırakılmış, emekliye sevk edildikten sonra da İsviçre Büyükelçiliği’ne atanmıştı. Ancak ihtilalci ve asker kimliği bazı Batı ülkelerinde rahatsızlık yaratınca Saltık’ın büyükelçilik görevine son verilmişti. 12 Eylül askeri ihtilalinin resmi son temsilcileri olan emekli orgeneraller Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun bugün Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliğini de süreleri dolduğu için bırakıyorlar. Dört emekli askerin, bir süre daha Çankaya Köşkü bahçesindeki villalarda oturacakları, Ersin’in daha sonra Bodrum’daki villasına taşınacağı öğrenildi.

Aralık 1989 – Eski gazeteler ve eski siyasi haberler için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar