Menu

4 Karılı Hasan Bey Beşinciye Hazırlanıyor

34 çocuğu olan 66 yaşındaki Hasan Kapan, eşlerinin her biri ile iyi geçindiğini belirterek “Tarlada hem karılarım, hem çocuklarım bana yardım ediyor. Gül gibi geçiniyoruz” şeklinde konuşuyor.

Babasının “Çok evlilik ve çok çocuk yap” vasiyetine uyarak 4 kadınla evlenen ve 34 çocuğu olan 66 yaşındaki Hasan Kapan, beşinci evliliğine hazırlanırken, “Ömrüm olursa, çocuklarımın sayısını 50’ye çıkaracağım” diyor.

Ağrı’nın Bölükbaşı köyünde oturan ve hayatını çiftçilik yaparak kazanan Hasan Kapan, ilk evliliğini ilk göz ağrım dediği Fatla hanımla 44 yıl önce yapmış. Resmi nikahlı ilk eşinden 4 erkek ve 3 kız çocuk sahibi olan Hasan Kapan, daha sonra Nazire, Perişan ve Sabiha isimli hanımlarla da imam nikahıyla evlenmiş. En büyüğü 60, en küçüğü 35 yaşında olan 4 eşinden toplam 17 kız ve 17 erkek çocuğu olduğunu ve son eşi Sabiha’dan da birkaç ay sonra bir çocuğu daha dünyaya geleceğini belirten Hasan Kapan, babasının vasiyetini tutmak için çok evlilik yaptığını ifade ederek şöyle diyor:

“Ben babamın tek çocuğuydum. Köyümüzdeki her evde 5-10 çocuk bulunması babamı üzüyordu. Evlenme çağına geldiğimde, gücümün yettiğince evlenmemi ve çok çocuk sahibi olmamı vasiyet etti. Ben de babamın sözüne uydum. Şimdi beşinci evliliğime hazırlanıyorum. Ömrüm yeterse, çocuklarımın sayısını en az 50’ye çıkarmaya niyetliyim.”

Evde her öğün 3 ayrı sofra kurulduğunu da söyleyen Hasan Kapan şöyle devam ediyor:

“Günde 60 ekmek tüketiyoruz. Yıllık giyim masrafımız da neredeyse 1 milyon lirayı buluyor. Çocuklarımın en küçüğü 6 aylık, en büyüğü ise 36 yaşında. Tarlada hem karılarım, hem de çocuklarım bana yardım ediyor. Gücü yeten, başkalarının işinde de çalışıyor. Kazandıklarımızla geçimimizi sağlıyoruz.”

Şubat 1985 – Hürriyet Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar