Menu

Abdullah Öcalan röportajı yüzünden Mehmet Ali Birand’ın 15 yıla kadar hapsi istendi

PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı ve bir bölümü Milliyet gazetesinde yayınlanan röportajda Anayasa suçu işlediği öne sürülen Mehmet Ali Birand, Devlet Güvenlik Mahkemesinde yargılanacak.

Aynı davada, röportajı yayınladığı gerekçesiyle Milliyet gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eren Güvener için de 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Arka sayfadan devam;

PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı röportajın bir bölümü Milliyet gazetesinde yayınlanan Mehmet Ali Birand hakkında 7.5 ile 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından hazırlanan iddianamede, “Anayasanın tanıdığı kamu haklarını ırk mülahazasıyla kısmen veya tamamen kaldırmayı hedef almak ve milli duyguları zayıflatıcı propaganda yapmak” suçundan, röportajı yapan Mehmet Ali Birand ile Milliyet gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eren Güvener’in 7.5 ile 15 yıl arası ağır hapisle cezalandırılmaları istendi.

Mehmet Ali Birand ve Eren Güvener DGM savcılığına verdikleri ifadelerde haklarındaki iddiaları kabul etmeyerek çalıştıkları gazetenin kesinlikle böyle bir amacının olamayacağını, ayrıca tamamlanmamış bir yazı hakkında da böyle bir davanın açılamayacağını söylediler. Birand ve Güvener’in yargılanmalarına İstanbul DGM’de başlanacak.

Hatırlanacağı gibi, Mehmet Ali Birand’ın kanlı terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan ile Lübnan’da yaptığı röportaj, bir bölümü yayınlandıktan sonra yasaklanmıştı.

Temmuz 1988 – Eski Siyasi Haberler ve Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar