Menu

Açılan ilk gerçek Aşıklar Kahvesi

Aşık Veli Cenani ve Azatlı Aşık Erzade’nin açtığı kahvede eski gelenekler canlandırılacak. Sazını alan ve sözüyle birlikte duvarda istimin altına asan aşıklar akşamları gösteri yapabilecekler.

İstanbul’un aşıklara ait ilk “Aşıklar Kahvesi” Sefaköy Gönül Sokak’ta açıldı. Aşıkların babası olarak tanınan Feyzi Halıcı ile Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Gültekin Samancı’nın da katıldığı açılışta Aşık Veli Cenani, Azatlı Aşık Erzade, Aşık Maksut Koca, Aşık İsmail Azeri gösteri yaptılar.

Kahveyi açan Azatlı aşık Erzade ile Veli Cenani “Burayı Kars’ın köyü varsayın. Zaman da 18’inci yüzyıl olsun” cümleleriyle başladıkları gösterilerinde güzellemeler seslendirdiler. Aşıkların babası Feyzi Halıcı’nın önünde “Divan durak” gösterilerini sürdüren aşıklar daha sonra eski geleneklerini canlandırarak tek tek hüner sergilediler.

Sefaköy Aşıklar Kahvesi

Sefaköy Aşıklar Kahvesi

Aşıklara ve toplanan misafirlerine hitaben bir konuşma yapan Feyzi Halıcı “İstanbul’da ilk aşıklar kahvesini açıyoruz. Bu çok kutsal bir gün. Bu kahve bir müjde çiçeği. Geliştirilecek olan aşıklık geleneği için çok önemli bir adım” dedi. Halıcı aşıkların 18-19’uncu yüzyılda köy, kasaba kahvesine gelip, sazını, muammasını asıp akşama kadar beklediğini bildirerek “O zaman akşam saatlerinde kahveler dolardı. Çünkü aşıklar dertleri dinlerdi, dile getirirdi. O nedenle insanlar etraflarını çevirir, can kulağıyla dinlerlerdi. Şimdi bu aşıklar kahvesine izin verilmesiyle geleneğimizin yaşatılması için hayat kazandırılmış oldu” şeklinde sözlerini tamamladı.

Eylül 1990 – Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.

Günaydın Gazetesi Arşivi

 

Kategori:   Eski Magazin Haberleri

Yorumlar