Menu

Adnan Kahveci’den bir parlak buluş daha

Orijinal buluşlarıyla ünlü Başbakanlık Danışmanı Adnan Kahveci, bu kez de taş ocaklarının açık hava tiyatrosu yapılmasını önerdi.

Adnan Kahveci’ye göre taş ocaklarından taş alınırken amfitiyatro biçiminde kazı yapılacak, böylece bedavadan her şehirde bir Açıkhava tiyatrosu meydana gelecek.

Buna karşılık taş ocağı işletmecileri “Adnan Kahveci hayal kuruyor. Biz taşları peynir keser gibi çıkartmıyoruz. Dinamitle patlatıyoruz” diye konuşuyorlar.
Haberin devamı;

Orijinal buluşlarıyla ünlü Adnan Kahveci, ilginç bir fikir daha ortaya attı. Kahveci, şehirlerdeki taş ocaklarının Açıkhava tiyatrosu yapılmasını önerdi.

Turgut Özal’ın ilk prenslerinden birisi olarak tanınan Başbakan Danışmanı Adnan Kahveci, taş ocaklarında taş alınırken amfi tiyatro biçiminde kazı yapılmasını isteyerek böylece her şehir bedavadan bir açık hava tiyatrosuna kavuşturulabilir” dedi.

Bu konudaki ilk projesini Ankara’daki inşaatlara hizmet veren Dikmen sırtlarındaki kırk yıllık taşocağı üzerinde yoğunlaştıran Adnan Kahveci buranın yeşil alan projesine karşı çıkarak Açıkhava tiyatrosu yapılmasını önerdi.

ahveci’nin planına göre çok ucuza malolacak bu Açıkhava tiyatrolarının oluşabilmesi için taş alımı sırasında amfitiyatro biçiminde kazı yapılması gerekiyor. Oysa taşocaklarında işlem dinamit ile parçalama şeklinde gerçekleşiyor. Bu yüzden de taşocaklarında yer yer 400-500 metreye varan çukurlar oluşuyor. Taşocağı işletmecileri galaksi yuvalarına dönen bu yerlerde Adnan Kahveci’nin projesinin uygulanmasının gerçek dışı olduğunu belirterek, Adnan Kahveci kurgu bilim çalışıyor. Adnan bey önce taşocaklarında dinamit kullanarak taş çıkartma yerine başka bir sistem geliştirsin. Ondan sonra bu projeyi uygulamaya koysun” şeklinde konuştular.

Bu eski gazete haberi 1989 Eylül ayında yayınlanmıştır.

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar