Menu

ANAP lideri Mesut Yılmaz’ın Sultanahmet’teki “Temiz Toplum” mitingi

ANAP’ın “Temiz Toplum” mitinglerinin en büyüğü Sultanahmet’te coşkulu bir kalabalıkla yapıldı. Mesut Yılmaz “İtalya’da iki eski başbakan hapiste. İtalyanlardan daha mı az şerefliyiz” diye sordu.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Türkiye’nin 90 il merkezinde düzenlediği Temiz Toplum Mitingleri” çerçevesinde İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda konuştu. Mesut Yılmaz, Türkiye’de yaşanan sorunların benzerinin İtalya’da da yaşandığını hatırlatarak “Şu anda İtalya’da iki eski başbakan hapiste. Biz İtalyanlardan daha mı az şerifliyiz” diye sordu.

Milletvekili dokunulmazlığının “hırsızlığı, yolsuzluğu, kanunsuzluğu, cinayeti örtmek için kullanılamayacağını” savunan Mesut Yılmaz, diğer partileri bu milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması konusundaki yasa tekliflerine destek vermeye çağırdı.

Yılmaz, Budapeşte’deki saldırı olayına değinerek “Atılan yumruk bana değil size, yani tüm millete idi. Bu bir rejim kavgasıdır. Bu mücadeleyi bana ya da partime bırakmayın” dedi. Yılmaz “Eğer yarın bu uğurda bana bir şey olur, bana bir kötülük yaparlarsa, hepinize vekalet veriyorum” diye konuştu.

ANAP İstanbul örgütlerinin tertiplediği mitinge 10 bin kadar kişi katıldı. Mesut Yılmaz, eşi Berna Yılmaz ve oğlu Hasan Yılmaz ile birlikte göründüğünde kalabalıktan büyük bir heyecan ve slogan patlaması yaşandı. Genç popçu Burak Kut da Mesut Yılmaz’ın yanındaydı.

“Vur vur inlesin Tansu Çiller dinlesin”

Yılmaz konuşmasına “Bu sadece bir Anavatan mitingi değildir. Biz sadece ANAP’lıları çağırmadık. Bu ülkede yaşayan, temiz toplum, dürüst siyaset ve adaletli devlet isteyen herkesi çağırdık” diye başladı. Oldukça coşkulu geçen mitingde “Tehditler, saldırılar bizi yıldıramaz”, “Mafyacılık milliyetçilik olamaz”, “Vur vur inlesin Tansu Çiller dinlesin” şeklinde sloganlar atıldı.

Yılmaz, “Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, şahısları ve partileri çoktan aşmıştır. Türkiye en bunalımlı, en karanlık döneminden geçiyor. Millet huzursuzdur. Millet, milleti yönetenlere güvenmiyor” dedi. Türkiye’de demokrasinin silahlı, siyah ve kara para gücünün tehdidi altında bulunduğunu belirten Yılmaz, “Mafyanın devletten temizlenmesi gerektiğini dile getiren ilk başbakan olduğunu söyledi.

Aralık 1996 – Radikal Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar