Menu

Arap turist azaldı Avrupalı arttı

Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Avrupalılardan daha fazla döviz bırakan Arapları çekebilmek için Türkiye’yi Arapların turizm merkezi haline getirme çalışmaları yaptıklarını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, şu ana kadar 110 sanatçıya verilen kimlik kartı uygulamasının genişletilerek, bugünkü belirlemelere göre 300 kişinin “sanatçı kimlik kartı” almaya hak kazandırıldığını söyledi.

Bu arada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1987 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, sanat tarihçisi, Türk sanatı uzmanı ve “Muhteşem Süleyman Sergisi”nin düzenlemesini yapan Dr. Esin Atıl’a verildi.

Bakan Yılmaz, turizm istatistikleriyle ilgili bilgi verirken 1986 yılının ilk 9 ayında Türkiye’ye gelen turist sayısının 1 milyon 880 bin 023 iken, bu yılın ilk 9 ayına göre bu rakamın 2 milyon 161 bin 658’e yükseldiğini açıkladı. Mesut Yılmaz, Arap ülkelerinden gelen turist sayısının azaldığına dikkat çekilmesi üzerine, bu konuda bir araştırma yaptıklarını, Avrupalı turistlere oranla çok daha fazla döviz bırakan Arapları çekebilmek ve Türkiye’yi Arapların turizm merkezi haline getirmek için çalıştıklarını söyledi.

Kasım 1987

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar