Menu

Batman’da sel felaketi

15 gündür aralıksız süren yağışlar, Batman’da İluh Deresini taşırdı. Yüzlerce ev ve işyerini sular basarken, sele kapılan 40 adet büyükbaş hayvan telef oldu.

Batman’a şiddetli yağmur büyük zarar verdi. Cuma günü şiddetlenen ve dün sabaha kadar şiddetini kaybetmeden yağan yağmur, özellikle terör yüzünden köylerini terk ederek, Batman’ın kenar mahallelerine yerleşenleri vurdu. Batı Raman ve Kıra dağlarından gelen suların, İluh deresini taşırması sonucu dere kenarında bulanan İpragaz, Çamlıca, Karşıyaka ve Hürriyet semtlerindeki ev ve işyerlerini su bastı. Sokaklardan nehir gibi akan sular, önüne kattığı her şeyi sürükledi.

Su baskınına uğrayan 400 evde, milyarlarca liralık hasar meydana gelirken, 50 ev yıkılma tehlikesine karşı boşaltıldı. Eşyaları kullanılamaz hale gelen vatandaşlar, geceyi kentteki akrabalarının yanlarında geçirdiler. Belediye ekipleri ise felaket karşısında yetersiz kaldı. Kentte kurulan kriz masası, hasar tespit çalışmalarına başlarken, selden zarar görenler çadır battaniye ve yemek dağıtılmamasına tepki gösterdiler. Selde altyapı yetersizliğinin de etkisi oldu.

Nisan 1996 – Eski Gazeteler ve Eski Fotoğraflar için sitemizi takibe devam edin.

Meydan Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar