Menu

Ben Metin Göktepe, gazeteciyim

Cağaloğlu’ndaki Basın Müzesi’nde açılan sergide Metin Göktepe’nin çektiği fotoğraflar, yazdığı haber kupürleri, eşyalarıyla 50’nin üzerindeki gazetecinin çektiği fotoğraflar yer alıyor.

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe ve öldürülen diğer gazeteciler anısına düzenlenen “Ben Metin Göktepe, Gazeteciyim” fotoğraf sergisi, Basın Müzesi’nde açıldı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şubesi’nin girişimiyle düzenlenen serginin açılışını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, Metin Göktepe olayının faillerinin ortaya çıkarılarak cezalandırılmalarının hukuk devleti ve demokrasiye olan güveni sağlayacağını söyledi. Güreli, Göktepe’nin polis tarafından gözaltına alınması ve öldürülmesinin insanlık suçu ve bir hukuk devleti için vahim bir olay olduğunu kaydederek, olayın takipçisi olacaklarını bildirdi.

Metin Göktepe’nin görev sırasında çektiği fotoğraflar

Başbakanın Metin Göktepe’nin gözaltına öldürüldüğünü kabul ettiğini, İçişleri Bakanının da özür dilediğini hatırlatan Nail Güreli, güvenlik güçlerinin suçlanmasının, “polisin itibarını zedeleyeceği” yolundaki anlayışa katılmadıklarını, aksine, bunun hukuk devletine olan güveni sağlayacağını kaydetti. 50’nin üzerinde gazetecinin 100 adet fotoğrafının yer aldığı sergide, Metin Göktepe için bir köşe oluşturuldu. Göktepe’nin görev sırasında çektiği fotoğraflar, yazdığı haberlerin kupürleri ve kişisel eşyaları bu bölümde sergileniyor.

Serginin açılışına, Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, ağabeyi Derviş Göktepe, TGC yönetim Kurulu Üyeleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Ufuk Uras, Fatoş Güney, Bedri Baykam ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 10 Şubat’a kadar açık kalacak sergi, daha sonra Galatasaray’daki Evrensel Kültür Merkezi ve Med Kom Kültür Merkezinde sürecek.

Kasım 1996

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar