Beşiktaş’ta kafeterya bombalandı: 6 ölü

Tahrip gücü yüksek olan saatli bombanın infilakı sonunda daha çok solcu öğrencilerin devam ettikleri kafeteryada 22 kişi de ağır yaralandı.

Aralık 1979

Patlama Barbaros Kafetarya’nın en kalabalık olduğu bir saatte meydana geldi. Kafeteryada sol görüşlü öğrencilerin yanı sıra çok sayıda tarafsız vatandaşın da bulunduğu öğrenildi.

Polis yaralıların arasında saatli bombayı kafeteryaya yerleştiren şahsın da bulunabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Kafeteryanın beton zeminini delen bombanın patlama sesi uzak semtlerden duyuldu. Civardaki binaların camları kırıldı.

Yaralıların taşınması için polis usun süre yolları kesti.

Fotoğraf altı: Beşiktaş’ta bulunan Barbaros Kafetaryada dün saat 18:30 sıralarında tahrip gücü çok yüksek olan bir saatli bomba patladı. Kafeterya bir anda ana baba gününe döndü. Toz, duman, yıkıntılar arasından feryatlar yükseliyordu. Yardıma koşanlar etleri duvarlara kadar sıçrayan ceset ve yaralılarla karşılaştı. Fotoğrafta feci olaydan sonra kafeteryanın hali ve patlama anında can verenlerden ikisinin cesetleri görülüyor.
Olaydan hemen sonra yardıma koşanlar yaralıları civardaki hastanelere taşıdı. Yaralılardan bir çoğunun kol ve bacakları kopmuş, gözleri kör olmuştu. Yukarıda bir yaralı görünüyor.

4. sayfadan devam;

Beşiktaş iskele meydanında bulunan Barbaros Kafetaryaya kimliği belirsiz kişilerce yerleştirilen tahrip gücü çok yüksek saatli bombanın patlaması sonucu 6 kişi öldü, 22 kişi de ağır şekilde yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Beşiktaş’taki Işık Mühendislik Yüksek Okulu bitişiğindeki, daha çok sol görüşlü öğrencilerin devam ettiği Barbaros Kafeteryaya meçhul kişiler tarafından konulan saatli bomba, dün saat 18:30da korkunç bir gürültüyle patladı. Çevredeki binaların da camlarının kırılmasına yol açan patlama sonunda 6 kişi derhal öldü, çeşitli yerlerinden ağır yaralanan 22 kişi de Taksim İlkyardım Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kafeteryanın en kalabalık olduğu saatte patlayan bomba, binayı harabeye çevirdi. Cesetlerden kopan parçaların etrafa saçılmasıyla dehşet verici bir manzara meydana geldi.

Aralarında tarafsız kişilerin de bulunduğu belirtilen yaralıların çoğunun gözlerinin kör olduğu, kol ve bacaklarının koptuğu bildirildi.

Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü belirten polis yetkilileri, ölenlerin adlarını şöyle sıraladılar: Orhan Toprakçı (Gümrük Memuru), Ergun Ertek (İşsiz), Zekai Bölükbaşı (Gazete satıcısı), Fevzi Bektaş (Boyacı), ve Ergun Ersin. Kimlikleri belirlenebilen yaralıların adları ise şöyle: Coşkun Hayal (Başkomiser), Ekrem Güney, Yalçın Teke, Kazan Güney, Erol Değirmenkaya, Şükrü Güzel, Ömer Kaya, Hayat Alper, Dursun Kılıç, Kenan Güneş, Hasan Bahçevan, Arif Güney, Hüseyin Taşkıner, Oktay Toprka, Sabahattin Karasu, Mustafa Alpaslan, Arda Varol, Ali Can Nergis.

Öte yandan soruşturmayı sürdüren polis yetkilileri bombayı koyan kişi ya da kişiler konusunda önemli ipuçları bulduklarını belirttiler. Bir polis yetkilisi yaralılar arasında bombayı koyanlardan bir kişinin olabileceğini söyleyerek “Kanımızca bomba istenilen zamandan önce patladı. Bu nedenle bombayı koyanlardan bir ya da bir kaçı yaralılar arasında olabilir” dedi.

Aralık 1979