Menu

Beste Makinesi Suat Sayın

Suat Sayın 3 yılda 200 eser besteledi. “Bestelerimin sayısı 200’ü aşkındır”

Zamanımızın ünlü bestecisi Suat Sayın bu rakamı verdiği zaman şaşırdım. Zira “200 bestem var” sözünü o kadar rahatlıkla sarfetti ve bunu tabii gördü ki hayretime bu defa o hayret etti ve hiçbir şey değilmiş gibi devam etti:

“Son üç yılda yaptım bu besteleri. İki yıl içinde bu kadarını daha eklemek niyetindeyim.”

Suat Sayın için başta plakçılar olmak üzere bütün arkadaşları “beste fabrikası” tabirini bunun için kullanıyorlar.

Sevemez Kimse Seni, Artık Sevmeyeceğim, Zalimin Zulmü Varsa… Bu üç bestenin plakları son yılın en çok satan plakları olarak biliniyor.

Yıllarca ud çalan Suat Sayın başta Zeki Müren olmak üzere büyük solistlerin tercih ettikleri bir udi olmasına mukabil orkestra şeklinde kendisine refakat eden 28 kişilik müzik topluluğuna udu sokmuyor bile. Onun yerine gitarın, bestelerine renk kattığını söylüyor.

Hayranlarından gelen binlerce mektup üzerine solist olarak sahneye çıkmaya başlayan jet bestekar, şehrin en ücra yerlerindeki semt sinemalarında ve Anadolu’yu karış karış dolaşarak konserler vereceğim diyor ve şöyle devam ediyor;

“Tabiat ve yalnızlığı severim ve bestelerimi de hep bu atmosfer içinde yaparım, kalabalıktan zerre kadar hazzetmem ve bu yüzden de beni anlayan Sabiha Öztekin ile aşk izdivacı yaptım” diyen Suat Sayın, uzun boylu, esmer güzeli, simsiyah saçlı karısından ayrı olarak hiçbir yere gitmez. “O, beni destekliyor e güzel besteler yapmamı teşvik ediyor” diyor.

Başta Abdulvahap, Ümmü Gülsüm ve Abdulhalim Hafız’ın hayranı olduğunu söyleyen Suat Sayın:

“Ben saatlerce Kahire Radyosunu dinlerim, bu yüzden bestelerimde bu tesirler vardır. Bunu başka şekilde yorumlayanların beni anlamamalarına hayret ediyorum” dedi.

Haziran 1970 – Tercüman Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Magazin Haberleri

Yorumlar