Menu

Bülent Ecevit: Kürt sorunu yok

DSP lideri Bülent Ecevit, Türkiye’de “Kürt sorunu değil Güneydoğu Anadolu sorunu bulunduğunu” belirterek, bölücülüğün dışardan aşılandığını söyledi.

Dünya Enerji Araştırmaları Merkezi’nce düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katılmak üzere Londra’da bulunan Bülent Ecevit, önceki akşam Kıbrıs Türk Cemiyeti’ni ziyaret ederek, İngiltere’de yerleşik Türkler’den oluşan bir gruba hitap etti ve sorularını yanıtladı. Ecevit, “Türkiye’de Kürt sorunu var mıdır?” sorusuna karşılık, “Bence Türkiye’de Kürt kökenli Türk yurttaşları vardır ama bir Kürt sorunu yoktur. Güneydoğu ve Doğu Anadolu sorunu vardır” dedi.

Ecevit şöyle devam etti: “Şimdi Sayın Özal”, `halklar’ dedi, Kürtler’i kastederek, ‘Irak’ta federasyon’ dedi. Barzani ve Talabani ile gizli görüşmeler yaptığı açıklandı, yalanlanmadı. Kürtçeyi serbest bırakmak için yarım yamalak da olsa bir kanun hazırlansın diye talimat verdi. Benim buraya hareket ettiğim gün Şırnak’ta olaylar olmuş, halkla emniyet kuvvetleri çatışmış, bir erimiz şehit olmuş ve iki vatandaşımız ölmüş ve bazı bölücü akımların da sloganları haykırılmış. Özal bu yönde adımlar atarken, Şırnak’ta ne diye böyle olaylar çıkıyor?

“Birbuçuk yıl önce, henüz il olmamışken Şırnak’a gittiğini belirten Ecevit, şunları söyledi: “Şırnak’ta açık kömür işletmeleri var. Halk buradaki artık kömürleri katır ve eşekleriyle taşıyarak üç-beş kuruş kazanıyor. Başka geçim olanağı yok. Fakat son yıllarda o ekmek kapıları da kapanmış, bir-iki kişiye o kömürlerin işletilip taşınması için imtiyaz tanınmış, halk aç kalmış. Şimdi de olay çıkıyor. Siz Şırnak halkının geçim sorununu düzeltmedikçe bölücülüğe istediğiniz ödünü verin, hiçbir faydası yoktur, ora halkının gönlünü kazanamazsınız. Ama bölücülüğe hiçbir ödün vermeyin, halka iş, geçim olanağı sağlayın, halkın üzerinden devlet baskısını kaldırın, o bölgede hiçbir olay olmaz.”

irtica gibi bölücülüğün de Türkiye’nin içinden doğan bir olay olmayıp dışardan kaynaklandığını bildiren Ecevit, şöyle konuştu:

“Ben Kürtçe’nin yalnız hazırlanmakta olan tasarıdaki gibi konuşulmasına değil, yazılmasına da taraftarım. Kültür konusunda her türlü özgürlük verilmeli. Fakat, bölücülüğe karşıyım, federasyona falan kesinkes karşıyım. Şunu da her zaman açıkça söyledim. Bunu söyledim diye o bölge halkından bana ya da partime hiçbir tepki gelmedi. En yüksek oyları bunları söyleye söyleye o bölgeden aldık. O bölge halkı bölücü olsaydı ne mecburiyetleri vardı bize oy vermeye? Çünkü eşit davrandığımızı, onları kalkındırmak istediğimizi biliyorlardı. Baskı altında kalmalarını istemediğimizi biliyorlardı.”

Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Ecevit, bu sorunun dışardan müdahale oldukça çözülemeyeceğini söyledi.

Mart 1991 – Eski Siyasi Haberler ve Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar