Menu

Cahit Arf: İnsanımız köşe dönücü, yobaz ve dalkavuk oldu

Dünya matematik literatürüne geçen Ord. Prof. Dr. Cahit Arf hayatını matematiğe adamış.

Matematik ona dünyaca ünlü bir isim olmanın ötesinde ekonomik bir kazanç sağlamamış. Emekli tarih öğretmeni olan eşiyle birlikte 1947’de Küçükbebek’te 16 bin liraya satın aldığı evinde yaşamını sürdüren Cahit Arf, ayda 220 bin lira emekli maaşı alıyor. 76 yaşındaki Cahit Arf şöyle konuşuyor:

“Toplumun yapısı beni son derece üzüyor. İnsanlar üç sınıfa ayrıldı. Köşe dönücüler, dalkavuklar ve yobazlar. Gençler ister istemez bu sınıflardan birinde yer alıyor. Yaşamını bu kavramlar üzerinde kuran kişiler için ne matematiğin ne de bilim adamlığının bir önemi kalmıyor. Ayrıca matematik eğitimimiz de yanlış. Çocuklar ağızdan dolma bilgilerle yetiştiriliyorlar. Böyle bir eğitim, çocukları zayıf bir ansiklopedi haline getiriyor. Çocuğa anlama ve düşünmeyi öğretmek lazım. Kafasını fazla doldurmayalım ki o da bir şeyler üretebilsin.”

Prof. Cahit Arf’ın Alman profesör Hasse’nin yönlendirmesiyle tez çalışması sırasında vardığı sonuçlar “Hasse-Arf” teoremi adıyla tanındı. Daha sonraki çalışmalarından doğan “Arf Değişmezi” terimi de matematik dünyasınca kabul edilmesini sağladı. İngiliz matematikçi Duval’in üzerinde çalıştığı problemi bir hafta gibi kısa sürede çözen Cahit Arf, bu çözümünden doğan “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” gibi kavramlarla adını bir kez daha matematik literatürüne yazdırdı.

Mart 1987

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar