Menu

CHP’nin tarihi arşivi Seka’da yok edildi

Eski parlamenter Hayri Öner açıkladı: Olay günü Mustafa Üstündağ ile CHP Genel Merkezi’ne gittiklerini söyleyen Öner: “Bütün arşiv, Atatürk’ün, İsmet Paşa’nın fotoğrafları salona atılmıştı. Bir kısmı kamyonlara yükleniyordu. Müdahale etmek istedik, ama kimseyi bulamadık.”

Kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin arşivi ile tarihi belgeleri yakılıp yakılmadığı konusunda tartışmalar sürüyor.

Cezmi Kartay, CHP kayyumu iken 1981 yılında Seka’ya götürülen CHP arşivi konusunda Milliyet’e bir açıklama yapan partinin eski Merkez Yönetim Kurulu üyesi Senatör Hayri Öner, “CHP’nin arşivi resmen yakıldı” dedi.

Olay günü Mustafa Üstündağ ile birlikte CHP Genel Merkezi’ne gittiklerini kaydeden Hayri Öner, o günkü gelişmeleri şöyle açıkladı:

“CHP evraklarının Seka’ya gönderileceğini haber alır almaz sayın Mustafa Üstündağ, Erol Tuncer, Metin Somuncu ile birlikte derhal genel merkeze gittik. Biz gitmeden bir saat önce Bülent Ecevit’e haber vermişler. Kendisi gelip sadece kendi odasındaki birkaç zati eşyasını almış. Biz gitmeden önce bir kamyon tarihi belgeyi göndermişler. Bizim gördüğümüz manzara şuydu: CHP’nin bütün arşivi, Atatürk’ün, İsmet Paşa’nın fotoğrafları yerle bir edilmiş, salona atılmış. Ayaklar altında. Bir kısmı da çuvallara konmuş. Kamyonlara yükleyip götürüyorlar.

Biz müdahale etmek istedik. Ama hiç kimse ortada yoktu. O sırada CHP’nin kayyumu Cezmi Kartay idi. Biz kendisine Genel Merkez’e geleceğimizi bildirerek beklemesini istediğimiz halde o da gitmişti.

Biz oradaki görevlilere rağmen, birkaç hatıra eşya alabildik. Erol Tuncer partinin son karar ve bildirilerinden bir çuval alabildi. Başka bir şey almamız mümkün olmadı.

Bu durum üzerine Mustafa Üstündağ ile birlikte Başbakanlık’a telefonla başvurduk. O zaman İmar İskan Bakanı olan Şerif Tüten’i aradık. Seka’ya telefon ettik. Ama hiçbir sonuç çıkmadı. Yani bütün belgeler, vesikalar Seka’ya gönderilerek yakıldı.

Şimdi bu gerçeği bilmemezlikten gelip CHP’nin arşivinin ne olduğunu sormak abesle işgaldir.”

Ağustos 1986

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar