Menu

Deli dana paniği

“Deli Dana” hastalığının insanlarda koordinasyon kaybına, yürümede zorluk çekilmesine ve yüksek ateşe neden olduğu belirtildi.

Hayvan kemiğinden insana geçtiği belirtilen ve “Deli Dana” adı verilen hastalığın 1992 yılında Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsviçre, Fransa, Umman Sultanlığı ve Danimarka’da görülen hastalığın İngiltere kökenli olduğu ifade edildi.

Uzmanlar, hayvanlarda davranış, duruş ve yürüyüş bozukluklarına yol açan hastalığın insanlar için ölümcül olduğunu belirtti. Vatandaşlar, İngiltere’den et ithal edilip edilmediği konusunda çeşitli iddialar olduğunu söylediler ve “Yetkililer, bir an önce işin doğrusunu açıklamalı” dediler.

İngiltere’de ölümlere yol açan hastalığın Türkiye’de olup olmadığını bilmediklerini belirten vatandaşlar, “Yurt dışından yüzlerce ton et getiriliyor. Bunların içinde hastalıklı olan nasıl bulunacak? Biz hastalıklı eti nasıl anlayacağız?” diye sordular.

Deli Dana hastalığı yüzünden, Avrupa ülkeleri, İngiltere’den et ithalatını yasakladı. Yetkililer, Türkiye’nin uzun süredir bu ülkeden et almadığını belirttiler ancak, etin üçüncü ülkeler kanalıyla yurda sokulmuş olabileceğini söylediler.

Mart 1996 – Meydan Gazetesi Arşiv

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar