Menu

Devlet Denetleme Kurulu’nun raporu: TRT tarafsız yayın yapmıyor

23 yıllık tarihinde ilk kez denetlenen TRT’de “Tarafsızlık ilkesine uyulmadığı, partizanlık yapıldığı, keyfi personel alımında bulunduğu, birçok yolsuzluk ve usulsüzlüğün var olduğu” öne sürüldü.

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu’nun bir yıl süren incelemesi sonunda, TRT eski Genel Müdürü Tunca Toskay ve diğer yetkililer hakkında soruşturma açılması istendi.

Bir kopyası Cumhurbaşkanı Kenan Evren bir kopyası da başbakan Turgut Özal’a gönderilen Devlet Denetleme Kurulu raporunda, Radyo Televizyon Yüksek Kurulu’nun da tarafsız yayın yapılmasını gözetme görevini yerine getirmediği, ayrıca iki yüksek kurul üyesinin bazı programlara katılarak kendilerine menfaat sağladıkları öne sürüldü. Raporda, kurumun kendi imkanlarını kullanma yerine piyasa yapımlarına ağırlık vererek yapımcılara haksız çıkar sağlama, bazı dizi filmlerinde açıkça usulsüz işlem yapmalara da rastlandığı belirtildi. Buna örnek olarak 29 milyon 800 bin lira ile Gönül Dostları, 66 milyon 546 bin lira ile Yeniden Doğmak gösterildi.

Eylül 1989 – Eski Gazeteler ve Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar