Menu

Doğan Medya Center’ı kurşunlayan dişi terörist yakalandı

Gazetemiz Meydan’ın da faaliyet gösterdiği, ayrıca Milliyet ve Posta gazetesi ile 13 derginin daha içerisinde bulunduğu Doğan Medya Center’ı 28 Aralık 1994’te uzun namlulu silahlarla tarayan Ayfer Ercan adlı dişi terörist ele geçirildi.

Bakırköy’de Polis Memuru İsmet Yiğit’in (42) şehit olduğu çatışma sonrası kaçarken yakalanan 20 yaşındaki Ayfer Ercan’ın yasadışı TKEP – L (Türkiye Komünist Emek Partisi – Leninst) örgütünün askeri kanadı Leninist Gerilla Birlikleri’nde Sevinç ve Sevcan kod adlarıyla faaliyet gösterdiği, silahlı eğitimden geçmeden eylemlere katıldığı da belirlendi. Ercan’ın sorgulaması sonucu gazetemiz Meydan, Milliyet, Posta gazetesi ve 13 derginin bulunduğu Bağcılar’daki Doğan Medya Center’a 28 Aralık 1994’te düzenlenen silahlı saldırı eylemi de aydınlatıldı.

Eyleme Ercan’ın yanısıra Bakırköy’de Polis Memuru İsmet Yiğit’le girdiği çatışmada öldürülen Tarık Ziya Yıldırım’la Sait kod adlı teröristlerin de katıldığı belirlendi. Teröristlerin eylemden sonra Sefaköy Fevzi Çakmak Mahallesindeki bir hücre evinde saklandıkları da ortaya çıktı. Pendik Kavakpınar Mahallesi’nde de bir hücre evi belirleyen polis, düzenlenen operasyonlar sırasında biri Polis Memuru Yiğit’e ait olmak üzere üç tabanca, çok sayıda mermi, ani ateşlemeli boru bombayla örgütsel dökümanlar ele geçirdi. Polis yetkilileri, yaklaşık 1.5 yıldır Esenler’deki ailesinin evine uğramayan Ercan’ın silahlı eğitim görmeden eylemlere katıldığını açıkladı. Ercan, Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne sevkedildi.

Ağustos 1995 – Meydan Gazetesi Arşiv

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar