Menu

“Fahriye Abla” yasaklandı! Müjde Ar: Şok oldum

Fahriye Abla şiirinin ölümsüz şairi Ahmet Muhip Dranas’ın eşi Münire Dranas’a verilen 10 milyon liralık senedin ödenmemesi yüzünden adliyeye müracaat eden Münire Dranas, filmi yasaklattı.

Dranas’ın eşi parasını alamayınca mahkemeye başvurdu.

Filmin oyuncusu Müjde Ar, “Fahriye Abla benim en büyük rolümdü, filmin oynatılmasının yasaklanmasına çok üzüldüm” dedi.

“Fahriye Abla” yasaklandı! Haberin devamı;

Ahmet Muhip Dranas’ın ünlü şiiri “Fahriye Abla”nın sinemalarda film olarak gösterilmesi için şairin hanımı Münire Dranas’a verilen 10 milyon liralık senedin protesto edilmesi filmin yasaklanmasına sebep oldu.

Başrolünü Müjde Ar ile genç oyuncu Tarık Tarcan’ın paylaştıkları Fahriye Abla filmini çeken bir film şirketi telif hakkı olarak Münire Dranas’a 10 milyon liralık senet vermişlerdi. Daha sonra verilen senetlerin ödenmediğini gören Münire Dranas, Şişli Adliyesi’ne müracaat etmiş, sinemalarda gösterilen Fahriye Abla filminin yasaklanmasını istemişti.

Müjde Ar: Fahriye Abla en büyük rolümdü

Münire Dranas’ın başvurusunu olumlu bulan mahkeme Fahriye Abla filminin gösterilmesini yasakladı. Yasaklanma emri gelmeden sinemalarda bir süre gösterilen film büyük ilgi görmüştü.

Başrol oynadığı filmin yasaklandığını öğrenir öğrenmez ne yapacağını şaşıran Müjde Ar, “Böyle bir şey beklemiyordum. Oynadığım Fahriye Abla benim en büyük rolümdü, çok üzüldüm” diyor.

Ocak 1985 

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar