Menu

Fikri Sönmez cezaevinde öldü

12 Eylül’den hemen sonra nokta operasyonunda tutuklanan ve o günden bu yana Amasya Cezeevinde tutuklu olarak Fatsa Dev-Yol davasından yargılanan Fikri Sönmez kalp krizi geçirerek öldü.

Fikri Sönmez 12 Eylül’den sonra Fatsa’da Dev-Yol örgütüne yön vermek, onları devlete karşı kışkırtmak, adam kaçırtmak ve silahlı örgütlere başkanlık etmek gibi suçlardan tutuklanmıştı.

12 Eylül öncesinin Fatsa Belediye Başkanı olan Fikri Sönmez (Terzi Fikri) yatmakta olduğu Amasya Kapalı Cezaevinde bir kalp krizi geçirerek öldü.

Fikri Sönmez, 12 Eylül’den hemen sonra Fatsa’da Dev-Yol örgütüne yön vermek, onları devlete karşı isyankar hale getirmek, adam kaçırtmak ve silahlı örgütlere başkanlık etmek gibi suçlardan tutuklanmıştı. Daha sonra Amasya’da kurulan Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığına bağlı 2 Numaralı Askeri Mahkemede yargılanmaya başlamıştı.

Fatsa Dev-Yol davasının bir numaralı sanığı durumundaki Fikri Sönmez, 12 Eylül’den bugüne kadar birçok kez yargıç önüne çıkarılmış ve idam istemiyle yargılanmakta idi.

Alınan bilgilere göre Fikri Sönmez, yatmakta olduğu Amasya Kapalı Cezaevinde ani bir kalp krizi geçirerek Amasya Ruhi Tingiz Devlet Hastanesine kaldırıldı ve yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Hastanede 3 saatlik bir bakımdan sonra ölen Fikri Sönmez’in cenazesi öğle namazından sonra Fatsa’nın Kabakdağı köyünde eşi, çocukları ve birkaç yakınının katıldığı törenden sonra defnedildi.

Mayıs 1985 – Eski Siyasi Haberler ve Eski Gazeteler için sitemizi takibe devam edin.

Günaydın Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar