Menu

Garanti Bankası Şişli şubesi soyuldu

Silahlı iki genç, Şişli Sıracevizler Caddesindeki Garanti Bankası’nı soymuş, vezneden kendi elleriyle 51 bin 415 lira para alıp heyecanlı bir kovalamacadan sonra kaçmışlardır.

Olay saat 15.40 sıralarında meydana gelmiştir. Biri esmer sakallı diğeri sarışın gözlüklü hafif şişman, yirmi yirmibeş yaşlarında ikisi de pardesülü gençler bankaya girerek ibrden tabancalarını çekmiş, namluya mermi sürerek “kıpırdayanı yakarız” diye bağırmışlardır. Soygunculardan biri vezneye yaklaşmış, paraları istemiş veznedarın oyalaması karşısında da kendisi uzanarak 51 bin 415 lira civarında parayı almıştır.

Soyguncular bu sırada veznenin yanındaki masada oturan ve telefonla konuşmakta olan bankanın müdür yardımcısı olan Türkan Tomaç, soyguncuların dikkatini çekmiştir. Soyguncu genç tabancayı Türkan Tomaç’a çevirerek “telefonu hemen kapa, yoksa yakarım” diye bağırmıştır.

Soyguncu gençler paraları aldıktan sonra arka arkaya bankadan sokağa çıkmış, sokağın köşesini dönerek hızla yokuş yukarı koşmaya başlamışlardır. Banka personeli önlerinde veznedar soyguncuları kovalamaya başlamış, “tutun, soyguncular kaçıyor. Polis yok mu” diye bağırmışlardır. Halk ve banka personeli elleri tabancalı soyguncuları Şişli’de ana caddeye kadar kovalamışlardır. Soyguncular burada kalabalığa karışmış, izlerini kaybettirmişlerdir.

Olayla ilgili olarak polis alarma geçmiş eşkal üzerine soyguncuları takibe başlamıştır. Soyguncuların iyi giyimli Türkçe’yi güzel konuştuklarını belirten ilgililer, soygunu gerçekleştirenlerin üniversiteli gençler olabileceğini belirtmişlerdir.

Bankanın müdür yardımcısı Türkan Tomaç, “O sırada rastlantı olarak telefonla konuşuyordum. Polis çağırıyorum sanmış olacaklar ki telefonu hemen kapatmamı istediler. Doğrusu çok korktum. Sonra kendimizi toparlayıp peşlerine düştük ama kalabalığa karışıp kaçtılar” demiştir.

Soygun olayına emniyet birinci ve ikinci şube ekipleri el koymuş, soruşturma ve takip başlamıştır. Öte yandan yapılan incelemede bankanın alarm tesisinin olmadığı veznedarın da tabancasının bulunmadığı anlaşılmıştır.

Ocak 1975 – Son Havadis Gazetesi Arşivi

Eski Fotoğraflar ve Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar