Menu

Gündüz Aktuğ’a saldıran Fatih Terim milli takımdan da atılıyor

Sticky

Galatasaray’ın milli futbolcusu Fatih Terim’in gece kulübünde polis müfettişi Gündüz Aktuğ’a çirkin biçimde saldırıp ortadan kaybolması başkent spor çevrelerinde üzüntü ve tepki ile karşılandı.

Futbol Federasyonu Başkanı İbrahim İskeçe, Fatih Terim gibi milli takım formasını giymiş ve halen de giyen bir futbolcunun bu tip olaylara karışmış olmasının çok üzücü olduğunu söyledi.

Başkan İskeçe, “Olay tüm ayrıntıları ile tahkik edilip geniş biçimde ele alınacaktır. Daha sonra teknik direktörüm, antrenörüm ve kurulumla birlikte gereken kararımızı alacağız. Yarın konu tümüyle aydınlanmış ve karar alınmış olacaktır. Eğer olay doğruysa, Fatih kesinlikle Malta kadrosunda yer almayacaktır. Yani milli takımdan kadro dışı bırakılacaktır. Ben ve federasyonumuz, her şeyden önce milli takıma dek yükselmiş bir futbolcunun her hareketi ile Türk milletine yaraşır bir şekilde davranmasını isterim” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Orhan Bilgin ise bu konuda “Tanınmış bir spor adamının böyle olaylara karışmış olması olumlu veya olumsuz olsun üzücüdür. Olay gereken biçimde incelenecektir” dedi.

Ne ilk ne de son

Beden Terbiyesi Genel Müdür Vekili Refaeddin Şahin, Galatasaraylı futbolcu Fatih Terim’in polis müfettişine saldırması olayını çok sert bir şekilde eleştirdi. Şahin şunları söyledi: “Bu olay Fatih’in en ilk ne de son hareketidir. Antrenörünün üstüne forma atması, bir gazeteciyi dövmesi, antrenörlerine çirkin ifadelerde bulunması gibi olayları yaratan Fatih’in bu dördüncü olayında çok daha çirkin boyutlar içinde bir hadise meydana gelmiştir. Eğer bu futbolcuya daha önce gerekli ceza verilseydi, bu hadiseleri belki yaratamazdı. Milli formayı giymeye sporcular sadece spor yetenekleri ile ulaşmamalı. Sporcuya yakışan ahlak ve karakter sporcuda aranmalı. Türk sporunda “sporun yasası” olmadan başarıyı beklemek kendimizi aldatmak olur. Teşkilatın bir sorumlusu olarak ahlak ve terbiye istiyorum. Sportmenlikle bağdaşmayan hareketlere sahip sporcular şunu çok iyi bilsinler ki, milli formanın şerefi hiçbir zaman milli formayı ayaklarının altına almaları için kendilerine lütuf olarak verilmeyecektir. Fatih Terim kesinlikle milli takıma çağrılmayacaktır. Olaylarla ilgili belgeler bize geldiğinde gereken işlemleri yapacağız. Milli formayı giyen bir futbolcu kendisinden sonra geleceklere olumlu hareketleri ile örnek olmalıdır. Eğer olamıyorsa, orada kalamaz çeker gider. Şunu herkes bilmeli ki milli forma, pavyon fedailerine emanet edilemez…”

Metin Türel: Kararımı yarın açıklayacağım

Milli takım teknik direktörü Metin Türel de Fatih olayı ile ilgili görüşünü açıklarken, hiçbir zaman disiplin dışı hareketlerin yanında değil, karşısında olduğunu belirtti ve konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Olayı öğrendiğim zaman 2 yönden üzüldüm: Önce Fatih gibi bir kıymetin nasıl kendisine bu kadar kötülük yapabildiğini düşünerek üzüldüm. Bir de genç bir delikanlının tutumu beni sarstı. Yazık ediyor kendisine. Malta kadrosunu açıkladığımız zaman olaydan haberimiz yoktu. Pazartesi gününe kadar olayı detayı ile öğrenecek ve kararımı açıklayacağım. Bu kararım da herhalde Fatih’in lehine olmayacak.”

Galatasaray Başkanı Beyazıt: Üzüntüm sonsuzdur

Galatasaraylı milli futbolcu Fatih Terim’in bir gece kulübünde çıkardığı iddia edilen olay, sarı kırmızılı camiada esef verici olarak nitelendirilirken Galatasaray Başkanı Selahattin Beyazıt da “üzüntüm sonsuzdur” dedi.

Dün konuştuğumuz Beyazıt, kendisine henüz bu konuda rapor gelmediğini, fakat adli davanın ötesinde, sporcularının gecenin o saatinde gece kulübünde sarhoş olarak bulunmasının bile “affedilir cinsten” olmadığını belirtti ve bu konuda şunları söyledi:

“Benim durumumda olan bir kişinin böyle bir konuda polemiğe girmesini ne camiam kabul eder, ne de ben doğru bulurum. Bu kakımdan konu üzerinde yorum yapmak istemiyorum. Sadece üzüntüm sonsuzdur, bunu söylemem kafi. Yönetim kurulumuz elbetteki konu ile ilgilenecek ve gereken kararı alacaktır…”

Fatih Terim Gündüz Aktuğ olayı

Fatih Terim Gündüz Aktuğ olayı

Fatih Terim: Biraz eğlenmek istedim başımıza bu geldi

Fatih’e göre, olay davacı Polis Müfettişi Gündüz Aktuğ’un anlattığı gibi olmamıştı. Genç futbolcu şöyle diyordu bu konuda: “Program dinlemek için kulübe gitmiştim. Yanımda arkadaşlarım da vardı. Bir aralık ben tuvalete çıktım. O sırada da daha önce Adana’da da Emniyet Müdürlüğü yapmış olan Gündüz Aktuğ aşırı sarhoş bir şekilde gelip bizim masaya oturmuş. Bir kadına laf atarken resmini çekmek istemişler. O da ileri geri konuşuyordu ben döndüğümde. Burası benim masam dedim, benim masamda böyle şey istemiyorum dedim. Tartışmamız işte bundan çıktı…” üzgün ve pişman görülen genç futbolcu, “Ben de insanım” diyordu: “Biraz eğlenmek istedim, başıma bu geldi”

Kasım 1977 – Hürriyet

Youtube kanalımız için tıklayın

 

Kategori:   Eski Spor Haberleri

Yorumlar

  • Posted: 13 Haziran 2017 03:42

    yusuf şahıntürk

    anlaşildı balık baştan kokuyor demekkı normal o zaman söyleyecek laf yok rakıcı rakıcıyı meyhanede bulur bırde aşirı paralar varya tehlıke burda fatıh terıme 10 mılyar maaş futbolcularada mac başi 1 mılyar lıra vereceksın harclık bak bakalım daha adam gıbı oynamıyolarmı yeter doğmamış cocukların paralarını bu adamlara yedırmeyın ayıptır