Menu

Haliç Köprüsünün bitimine 6 metre kaldı

Üçüncü Haliç köprüsünün tamamlanmasına tam 6 metre kaldı.

900 iş gününde bitirilmesi gereken köprü, teslim tarihinden 75 gün önce kara ile birleştirilmiş ve çevre yoluyla tamamlanmış olacaktır.

7 eylül 1971 tarihinde yapılan anlaşma ile temeli Halıcıoğlu’nda atılan Haliç köprüsü en geç aralık sonunda bitmiş olacaktır. Halbuki işe başlayan Japon ve Alman firması mensupları en erken 1974 yılı başını ön görmüşlerdi.

Denizden 22 metre yükseklikte 995 metre uzunluğundaki tamamen çelikten imal edilen, Haliç’in kirli ve batak çamurunda 85 metre derinlikteki kayalıklarda sağlam beton temellere oturtulan Haliç köprüsü toplam olarak 250 milyon Türk lirasına çıkmıştır.

Deniz üzerinde iki beton ayak üzerinde oturtulmuş olan Haliç köprüsüyle birlikte çevre yollarının da inşasına devam edilmektedir. 16 kilometre uzunluğundaki çevre yolları ise 1974 yılı ortasında bitecek yollardan önce hizmete girecek Haliç köprüsüyle karşıdan karşıya çeşitli vasıtalar geçerek Atatürk ve Karaköy köprülerinin yükü büyük çapta azaltılmış olacaktır.

5 katlı ve 60 basamaklı kulelerden köprüye geçecek olan yolcular köprü üzerinden 1 liraya karşıdan karşıya geçebileceklerdir. Haliç köprüsünden geçecek olanlar, boğaz köprüsünde olduğu gibi asansör bulunmadığından merdivenleri yürüyeceklerdir.

Kasım 1973 – Eski Fotoğraflar için sitemizi takibe devam edin.

Tercüman Gazetesi Arşiv

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar