Menu

Hanefi Avcı Genelkurmay’ı kızdırdı

Genelkurmay Başkanlığı, eski Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı’nın açıklamalarının “suç” teşkil ettiğini belirterek, İçişleri Bakanlığı’nın, Avcı hakkında yasal işlem yapmasını istedi.

Hanefi Avcı’nın 32. Gün Programı’nda yaptığı açıklamalar Genelkurmay Başkanlığı’nı kızdırdı. İçişleri Bakanlığı’na 4 Şubat’ta resmi bir yazı gönderen Genelkurmay Başkanlığı, Avcı’nın Emniyet, MİT ve TSK’yı karalayan konuşmaları nedeniyle hakkında yasal işlem yapılmasını istedi. “Hanefi Avcı’nın hâlâ nasıl devlet memuru kaldığını anlamak mümkün değil” denen yazıda, Avcı’nın alenen politika yaptığı dile getirildi. Avcı hakkında, Ankara DGM Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturmanın da sürdüğü anımsatılan yazıda, Avcı’nın bazı karanlık ilişkiler içinde olduğu izlenimi vurgulanarak şöyle denildi:

“Bir devlet memuru olarak televizyon programlarına nasıl bir izinle çıktığı merak edilen Hanefi Avcı’nın hangi amaca hizmet ettiği ise kesin olarak anlaşılamamaktadır.”

Avcı’nın Genelkurmayı kızdıran sözlerinden bazıları şöyle:

“Yeşil, hâlâ yaşıyor. 8 – 9 ay önce kendisinin Avrupa’da olduğunu duydum. Devlet istese kendisini yakalayabilir. Ancak devlet Yeşil’i (Mahmut Yıldırım) bilerek yakalamıyor. Çünkü kendisi yakalandığı zaman önemli şeyler anlatabilir. Bu da şimdilik devletin işine gelmiyor… Susurluk’un çözümü konusunda sadece hükümetin alacağı kararlar yeterli olamaz. Konuya askerin müdahale etmesi gerekir. Olayı ancak onlar aydınlatabilir ve yönlendirebilir… (Radikal)

Şubat 1998

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar