Menu

Hasbi Menteşoğlu’nun şirketine ihracat yasağı

Menteşoğlu Kardeşlerin “Menteşoğlu İhracat ve Pazarlama” şirketi, ihracatta gerçeğe aykırı beyan ve işlemde bulunduğundan ihracattan 3 yıl men edildi.

Kamuoyunda “Hasbi Ağa” namıyla tanınan ve hakkında “hayali ihracatçı” suçlamaları bulunan Hasbi Menteşoğlu ve kardeşlerinin Menteşoğlu ihracat ve Pazarlama A.Ş isimli şirketi 3 yıl süreyle ihracat ve ithalattan men edildi. Mer’i ihracat Rejimi Kararı’nın gerçeğe aykırı beyan ve işlemde bulunmak suçundan Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın yasaklama kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Menteşoğlu Şirketler Grubu’na dahil olan şirkete verilen yasaklama kararıyla ilgili madde, gerçeğe aykırı beyan ve işlem yapılması durumunda geçerli oluyor. Madde, “Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması, dış ticaret mevzuatına aykırı davranılması, taahhütlerin haksız olarak yerine getirilmemesi, ihracatla ilgili belgelerde tahrifat yapılması ve istenilen belgelerin zamanında verilmemesi durumunda 3 aydan 3 yıla kadar dış ticaretten yasaklanmayı” hükme bağlıyor.

Samsunspor Kulübü Başkanlığı ile kamuoyunda tanınan daha sonra Kırkpınar Ağalığı ile “Ağa” lakabını alan Hasbi Menteşoğlu hakkında hayali ihracatla ilgili çeşitli suçlamalar bulunuyor.

Hasbi Ağa’nın ön plana çıktığı Menteşoğlu kardeşlerin sayısı birden bire artan şirketlerinin, paralarının asıl kaynaklarını oluşturduğunu söyledikleri “kedi, köpek maması” gibi ürünlerin izine Avrupa’daki marketlerde rastlanmadığı rivayet ediliyor. Ayrıca mantar, kurbağa bacağı, salyangoz ve yengeç gibi ürünlerin de bozulması dolayısıyla Menteşoğlu şirketlerinin Avrupa’da çevre kirliliğinden suçlanıyor. Bu arada, Menteşoğlu Şirketler Grubu’na ait şirketlerin fatura, evrak ve vergi defterlerinin sık sık “yangın, sel, trafik kazası” gibi “doğal afetlere” uğraması da kamuoyunda oldukça “manidar” bulunuyordu.

Aralık 1988 – Eski Gazeteler ve Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.

Günaydın Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar