Menu

Hikmet Çetin CHP’yi teslim aldı

CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, dün Genel Merkez’e giderek, Deniz Baykal’dan görevi devraldı. Çetin, parti ile ilgili düzenlemeler yapılmadan koalisyon ile ilgili hiçbir yoruma girmeyeceğini söyledi.

SHP -CHP bütünleşmesinden iki partinin ortak adayı olarak Genel Başkan seçilen Hikmet Çetin, önce feshedilen SHP’nin eski genel başkanı Murat Karayalçın’ı ziyaret etti. Ardından da, CHP’yi Deniz Baykal’dan devir aldı. CHP lideri Çetin parti ile düzenlemeler yapılmadan koalisyon ile ilgili hiçbir yoruma girmeyeceğini söyledi. Hikmet Çetin dün önce feshedilen SHP’nin genel merkezine geldi. Çetin ile kısa bir süre görüşen Karayalçın, kameraman ve foto muhabirlerinin yoğun ilgisi karşısında, “Bu devir teslim töreni değildir. Çünkü, benim şu anda hiçbir sıfatım yok. Sayın Çetin’i Genel Başkan olarak burada görmekten mutluluk duyuyorum. Kendisine her türlü desteği ve yardımı yapacağım” dedi.

Karayalçın, tarafından arabasına kadar uğurlanan Çetin, arkasında çok sayıda SHP’li parti yöneticisiyle CHP Genel Merkezi’ne geldi. Çetin’i, genel başkanlık makamının da bulunduğu beşinci katta bekleyen Deniz Baykal on beş gülden oluşan demeti yeni lidere vereceğini söyledi. Gazetecilerin, “Neden onbeş gül?” sorusunu “Çünkü bunların her biri birer milletvekili” diye yanıtlayan Baykal, içlerinden bir tanesini tutarak “İşte bu da İsmail Cem” dedi. Daha sonra Çetin’i asansör girişinde karşılayan Baykal “Patron sizsiniz hoşgeldiniz” dedi. Baykal, SHP’lilerin çatı konusundaki tercihlerinden heyecan duyduğunu ve sosyal demokratların tarihi günler yaşadıklarını söyledi. Çetin de çok onurlu bir görev devraldığını, bu ağır yükün altından kalkacağına inandığını belirterek, “Ben CHP’de Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal’dan sonra beşinci genel başkanım. Halkıma, grubuma ve medyaya ve milletvekillerine güveniyorum. Taşıdığım sorumluluğun bilincindeyim. Yeni bir dönemi hep birlikte yaşayacağız” dedi. Çetin, bütünleşmede Baykal’ın çok büyük bir özveri gösterdiğini vurgularken “Umarım Baykal özveri ile başladığı bu dönemi sürdürür” dedi. Görüşmelerin tamamlanmasından sonra Çetin, Baykal’ı kapıya kadar uğurladı. Baykal daha sonra kendi otomobilini kullanarak çevre sokaktan ayrıldı.

Şubat 1995 – Meydan Gazetesi Arşivi

Eski Siyasi Haberler için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar