Menu

Hüseyin Peyda vefat etti

1950’li yılların başında Türk sinemasının bir numaralı jönü olan aktör Hüseyin Peyda tedavi gördüğü Haydarpaşa Numune Hastanesinde vefat etti.

Bir zamanlar “Mezarımı Taştan Oyun” filmi ile Türkiye’yi sarsan ünlü aktörü hastalığı sırasında kimse aramadı. Yapayalnız ölen Hüseyin Peyda için “Sözen’in talimatıyla mezar yeri sağlandı.

Türk sineması bir büyük oyuncusunu daha kaybetti. Hüseyin Peyda, 15 gündür yoğun bakım servisinde yattığı Haydarpaşa Göğüs Cerrahi Merkezinde sessiz sedasız öldü. Peyda uzun zamandır amansız hastalıkla mücadele ediyordu. Devlet büyükleri, ünlü sanatçılar gerçek halk sanatçısı Hüseyin Peyda’ya hak ettiği ilgi ev sevgiyi ne yazık ki göstermediler.

Son iki yıldır film çeviremeyen ve birikmiş parası bulunmayan Peyda’ya İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen yardımcı oldu. Nurettin Sözen, Zincirlikuyu Mezarlığından boş bir mezar bulunması için bizzat direktif evrdi. Cenaze törenini de artık sadece vefat eden sinemacılara yardıma koşabilen Film-San Vakfı tarafından organize edildi.

Hüseyin Peyda bugün Şişli Camii’nden kılınacak öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilecek.

Ağustos 1990 – Eski Magazin Haberleri için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Magazin Haberleri

Yorumlar