Menu

İkinci Köprü ihalesi İngiltere Parlamentosunda

İkinci Boğaz Köprüsü ihalesinin, Türk Sezai Türkeş-Fevzi Akkaya Holding önderliğinde, bir “Türk —Japon ve İtalyan” firmalar grubunca kazanılması, İngiltere Avam Kamarasında sert tartışmalara yol açtı.

İngiltere Sanayi ve Ticaret Bakanı Norman Tebbit Japon hükümeti ve firmalarının, ihale ile ilgili girişimlerini “Haksız ve adil olmayan ticari entrikalar” olarak niteledi. Geçtiğimiz hafta içinde sonuçlanan ihalenin ardından, Avam Kamarası’nda bu konuda düzenlenen bir oturumda, iktidar ve muhalefet partileri üyeleri , İngiltere’nin ihaledeki “Meşru ticari haklarına tecavüz edildiğini” öne sürerek, Japon hükümetinin davranışları konusunda hükümetin ne gibi bir tutum izleyeceğini sordular. Muhalefetin eleştirilerini cevaplandıran İngiltere Ticaret ve Sanayi Bakanı Norman Tebrit ise köprü ihalesinin 135 milyon dolarlık bir farkla, Japon firmalara kaptırılmasını Japon hükümetinin “Gereksiz ve saflık derecesine” vardığını iddia ettiği kredi ve tahsisat tekliflerine bağladı.

Tebbit, Avam Kamarası’Nda zaman zaman sert tartışmalara yol açan oturumda 550 milyon dolara malolacak İkinci Boğaz Köprüsü için, Suudi Arabistan ve Kuveyt’in Türkiye’ye 146 milyon dolarlık kredi sağlayacaklarını ifade etti.

Mayıs 1985 – Eski Gazeteler için sitemizi takibe devam edin

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar