Menu

İsmail Hakkı Karadayı: Ordu, laikliğe dil uzattırmaz

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, İnönü Zaferlerinin 75. Yıldönümü nedeniyle Eskişehir ve Bilecik Valilerine gönderdiği mesajda laiklikle ilgili hassasiyetlerini bir kez daha ortaya koydu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin demokratik ve laik cumhuriyetin devamı için her zaman canı ve kanı pahasına her tehlikeyle mücadelede kararlı olduğunu bildirdi. Jandarma Genel Komutanlığının genelgesi sonrası Refah Partisi ile ordu arasında başlayan gerginlik sürerken, Genelkurmay Başkanı Karadayı, anlamlı bir mesaj yayınladı. Karadayı, İnönü Zaferlerinin 75. yıldönümü nedeniyle Eskişehir ve Bilecik valilerine gönderdiği mesajda, laiklikle ilgili hassasiyetlerini bir kez daha ortaya koydu. Karadayı’nın dün sabah basın ve yayın kuruluşlarına da fakslanan mesajında şu görüşlere yer verildi:

“Milletinin engin sevgi ve desteği ile kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, her türlü olumsuzluk ve güçlüğe rağmen, emsalsiz zaferlerinden birini de 75 yıl önce bugün İnönü’de kazanmıştır. Bu kadar güç şartlar altında zafer kazanan tarihte bir başka ordu yoktur. Kahraman ordumuz, tarihin kendisine yüklediği sorumlulukları her türlü güçlüğe karşı kalbindeki vatan sevgisi ve bağımsızlık tutkusu ile yerine getirmiş ve tarih sayfalarına altın harflerle hakettiği yeri almıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’, bugün de vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü, demokratik ve laik cumhuriyetimizin ilelebet devamı için, her zaman kanı ve canı pahasına, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadele edebilecek azim, güç ve kararlılıktadır.”

İnönü Zaferlerinin 75’inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de bu zaferlerin Türk subay ve askerinin ağır koşullara karşın gerçekleştirdiği bir “Başarı manzumesi” olduğunu vurguladı. Demirel, Türk ulusunu tarihten silmek isteyenler karşısındaki bu askeri başarının “Hukuku korumaktaki kararlılığın” da bir delili olduğunu kaydetti.

Nisan 1996 – Meydan Gazetesi Arşiv

Eski Siyasi Haberler için Eski Gaste’yi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar