Menu

İstanbul’da sel! Sokaklar Venedik’e döndü! “Zararımızı kim ödeyecek”

Birkaç saatlik yağmur rezaleti ortaya çıkardı: Acınacak haldeyiz! Yağmur yağdı, İstanbul’un trilyonluk borsa binasını su bastı. 10 bin ev ve işyeri sular altında kaldı. Yalnız İstanbul’da 2 bine yakın trafik kazası oldu. / İstanbul’da sel…

Türkiye’nin en büyük ve en modern otoyolu TEM göle döndü ve araçlar saatlerce yolda kaldı. İşlerine gidecek araç bulamayan vatandaşlar perişan oldu. Şiddetli yağmur nedeniyle ülke genelinde 17 kişi öldü, yüzlerce yaralı var.

Bereketli Temmuz yağmuru sanki bir felaket gibi yurdu sararken halk yardım isteyecek hiçbir yetkili bulamadı.

Özellikle İstanbul’da karayolları, itfaiye ve belediye ekipleri yağmura teslim olup, sınıfta kaldılar.

Görevi ihmal ve vurdumduymazlık sonucu her zaman felaketlerle karşılaşıyoruz ama devlet bunun hesabını kimseden sormuyor.

Başı bozuk bir ülke haline geldik. Vurgunlar, soygunlar gibi bütün hatalar ve ihmaller de yapanın yanına kar kalıyor.

Perişan olan, malını mülkünü, sağlığını ve yakınlarını kaybeden vatandaşlar, dertlerini anlatacak kimse bulamıyor.

İstanbul’daki son sel felaketi, devlet kurumlarının aczini ve sorumsuzluğunu bir kere daha ortaya çıkardı.

Utanmadan İstanbul Milletvekiliyiz diyen 48 parlamenterden hiçbir meydanda yok. Hepsi sadece ay başında alacakları 100 milyonluk maaşları ve diğer avantaları düşünüyor.

İstanbul’da sel / Vatandaşlar soruyor

İstanbul Barosu avukatları, “Zarara uğrayan bütün vatandaşlar, Bölge İdare Mahkemesi’nde derhal dava açıp, zararlarını devletten tahsil edebilirler” dedi.

Evlerini ve iş yerlerini su bastığı halde kendilerine yardımcı olacak hiçbir yetkili bulamadıklarını belirten vatandaşlar, “Biz devlete vergi veriyoruz. Bunun karşılığında da hizmet bekleriz. Ama belediye ve itfaiyenin ilgisizliğinden, varımız yoğumuz sular içinde kaldı” dediler.

Bu arada İstanbul Barosu avukatlarından İlhan Gündüz, “Yasalar yolda su dolu çukura düşen araba sürücüsünün, ya da evine su dolan vatandaşların uğradıkları zararın, hizmette kusuru bulunan kamu kuruluşlarınca karşılanmasına hükmeder” diyerek uyarıda bulundu.

Temmuz 1995

Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar