Menu

İzzet Günay: Ayhan Işık’ın ölümü Türk Sinemasının yarısını götürdü

Ayhan Işık “Hayatım”da İzzet Günay’dan uzun uzun söz ediyor. Ve Günay’ın Türk sinemasına kazanılmasında rolü olduğunu belirtiyor. İzzet Günay ise Ayhan Işık için neler diyor:

“1962 yıllarının sonuna doğruydu. O sıralar Dormen Tiyatrosu ile Küçük Sahne’de temsiller veriyorduk. Bir gece Ayhan Işık oyunumuzu seyretmeye geldi. Oyundan sonra ise yanıma gelip bana son çevireceği “Çifte nikah” filmi için önemli bir rolün teklifini yaptı.

Şaşırmıştım. Koskoca Ayhan Işık’ın böyle bir rol için beni düşünmesi hoşuma gitmişti. Daha doğrusu, heyecanlandırmış, duygulandırmıştı beni. Tereddütsüz kabul ettim. Ancak Ayhan Işık, Belgin Doruk ve Serpil Nur’un da rol aldıkları “çifte nikah” filminin setine gelince hayal kırıklığına uğradım. Filmin yönetmeni Hulki Saner bana karşı son derece soğuktu. O an, sanki bu rol bana zorla verilmiş gibi geldi. Ve çok sonra öğrendim ki, gerçekten Hulki Saner beni bu rol için kesinlikle istemiyormuş. Ancak Ayhan Işık çok baskı yapmış ve zorla filmde rol almamı kabul ettirmiş. Daha sonra setteki gergin hava giderek yumuşadı. Bunda da Ayhan ağabeyimin olağanüstü rolü vardı tabii. Filmin sonunda ise hemen herkes son derece başarılı olduğum görüşündeydi. Artık beyaz perdedeydim. Üst üste film teklifleri geliyordu. Ve ben tüm bunları Ayhan ağabeyime borçluydum. O’nun iyiliklerini ömrüm oldukça unutamam. Büyük bir değerdi. Ani ölümü Türk sinemasının bence yarısını birden götürdü. Allah rahmet eylesin.”

Ağustos 1979 – Tercüman Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Magazin Haberleri

Yorumlar