Menu

Kadıköy koyu dolduruldu evleri su bastı

Kadıköy koyunun doldurulmasında çeşitli müracaatlara ve uyarmalara rağmen hala gerekli tedbirin alınmaması yüzünden binlerce ev taşan kanalizasyon sularının pislikleri içerisinde bulunmaktadır.

Patlayan kanal borularından taşan suların yollara fışkırması yüzünden zaman zaman rıhtım caddesindeki ve ara yollardaki trafik aksamış, durum emniyet makamlarınca belediyeye bir defa daha duyurulmuştur. Bu arada bilhassa doldurulan yere yakın sokaklarda oturanlar pis suların çıkardığı kokudan evlerinde barınamaz olmuşlardır.

Bütün bu olup bitenler karşısında İstanbul Belediye Başkan vekili Faruk Ilgaz “Her yeni eser için çeşitli şikayetler olur, ama eser meydana çıkınca bunlar unutulur” demiştir.

Faruk Ilgaz, gerekli ihtimamın gösterilmemesi yüzünden Kadıköy Fen İşleri Şefi hakkında kovuşturma yapılacağını da bildirmiştir.

İnşaatçıların koya toprak dökmek için adeta birbirleriyle yarışır hale gelmesi üzerine belediye, toprak dökme fiyatını sessiz sedasız arttırmıştır. İlk alınan karara göre beş tona kadar 3, 5 tondan sonrası için ise 5 lira alınacağının bildirilmesine rağmen, iki günden beri ücretlere 2’şer liralık zam yapılmıştır. Belediye yetkilileri bu iki liralık zammın toprağın tasfiye edilmesinde kullanılan makineler için talep edildiğini söylemişlerdir.

Bu eski gazete haberi 1968 Nisan ayında yayınlanmıştır.

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar