Menu

Kawa Örgütüne İstanbul’da Operasyon

İstanbul’da yasadışı bölücü Kawa örgütüne yönelik operasyonlarda aralarında örgütün Türkiye sorumlusunun da bulunduğu 17 kişi yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinden yapılan açıklamaya göre sanıklarla birlikte 13 adet kalaşnikof marka otomatik tüfek, 92 el bombası, 4 adet roketatar mermisi ve sevk fişeği, 2 tabanca, 2 bilgisayar, bir daktilo makinesi, sahte kimlikler ve çeşitli örgütsel doküman ele geçirildi.

İstanbul’da birçok bombalama eylemini gerçekleştirdiği belirtilen bölücü örgütün yeni silahlı eylemler hazırlığında bulunduğu bildirildi. Örgütün son üç ay içerisinde gerçekleştirdiği eylemlerden bazıları şunlar;

Fatih Karagümrük Refah Partisi ilçe teşkilatı binasına, Küçükpazar semtindeki Akfa adlı işyerine, Fatih’te PTT binasına, Eyüp Bulvarı üzerindeki petrol ofisi bayiine molotoflu saldırı, RP Eminönü ilçe teşkilatı ve Bizim Ocak Dergisi binası ile RP Vatan bölge lokaline el bombası atılması olayları.

Örgütün bombacısı Mehmet Mamaş’ın Sabah gazetesinin Cağaloğlu’nda bulunan bürosuna el bombası atma girişiminde bulunduğu kaydedildi.

Fotoğraf altı: Yasadışı bölücü Kawa örgütüne yönelik operasyonlarda örgütün Türkiye sorumlusu Ahmet Aygün ile yardımcısı Süleyman Arslan, örgütün bombacısı Mehmet Mamaş ve örgüt üyelerinden Mehmet İncesi, Zeki Polat, Orhan Avcı, Nusrettin Çelik, Hasan Şahin, Mesut Tokay, Burhan Karakoç, Hıdır Öztürk, Emin Arslan, Musa Demirel, Hakkı İncesu, Basri Kızıl, Ali Şan İnal ile Hasan Karakoç yakalandılar. Çok sayıda silah ve bombalarla ele geçirilen örgüt üyelerinin yeni eylem hazırlığı içinde oldukları bildirildi.

Şubat 1994 / Meydan Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar