Menu

Kemal Unakıtan: Deprem Vergileri Kalıcı Oluyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan açıkladı: “Kimse kandırmasın. Bu vergiler depremzedeye gitmiyor, bütçe açığı kapatılıyor. Biz de sürekli hale getirmek için düzenleme yapacağız.”

17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra kaynak ihtiyacının giderilmesi için geçici olarak yürürlüğe konan vergiler kalıcı hale geliyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özel iletişim ve özel işlem vergilerinin 2004 yılında da alınacağını ve sürekli hale getirilmesine ilişkin düzenlemeye gidileceğini açıkladı. Unakıtan “Vergiyi getirirken bir gerekçe aranmış. Deprem vergisi denmiş. Bütçe açığını kapatmak için konmuş. Bugüne kadar depremzedeye mi gitmiş? Yıllardır topluyorsun bu vergileri vazgeçemiyorsun da. Kimse kimseyi kandırmasın” dedi.

Ankara Defderdarlığının yeni binasında vergi tahsilatının bankalar aracılığıyla yapılmasına ilişkin uygulamayı başlatan Maliye Bakanı Unakıtan gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Dolaylı vergilerin indirilmesi konusunda bir çalışma bulunmadığını belirten Unatıkan, enflasyonun ve faizlerin düşmesi için vatandaştan fedakarlık istediklerini söyledi.

Unakıtan, gazetecilerin 1999 yılından bu yana uygulanan deprem vergilerinin ne kadar süre daha devam ettirileceğine ilişkin sorusunu da yanıtladı. Özel iletişim ve özel işlem vergilerinin 2004 yılında da halktan toplanmaya devam edileceğini ve bunun sürekli hale getirilmesine ilişkin düzenleme yapılacağını belirten Unakıtan, özeleştiride bulundu. Unakıtan şunları söyledi:

“Vergiyi getirirken illa bir gerekçe aranmış, deprem vergisi demişler. Bu bütçe açığını kapatmak için konmuş sonra da deprem vergisi denmiş. Milleti aldatmanın anlamı yok. Biz ne olduğunu açıklayacağız. Bu vergiler yıllardır toplanmış depremzedeye mi gitmiş? Yıllardır topluyorsun bu vergileri vazgeçemiyorsun da. Kimse kimseyi aldatmasın.”

Ekim 2003 – Sabah Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar