Menu

Kenan Evren Van’da konuştu: Cumhurbaşkanlığında gözüm yok

İlk defa açık havada kalka hitaben konuşan Kenan Evren “Sizden rey almaya gelmedim” dedi.

Devlet Başkanı Kenan Evren şöyle devam etti:
“Sevgili Vanlı hemşerilerim. Sizlere (hemşerim) diye hitap ediyorum. Zira bu vatan topraklarının hepsi bizim için birdir. Bütün vatandaşlar, hepimizin hemşerisidir. Onun için sizlere de bir Vanlı gibi hemşerim diyeceğim.”

“Gelişimin sebebi sizlerden rey almak için değil, yurdun her tarafında bu mevsimde yapılan tatbikatları izlemektir. Fakat bu tatbikatlar dolayısıyla Van’a gelmişken, sizlere de hitap etmekten kendimi alamadım. Onun için huzurlarınızdayım.”

Arka sayfadan devam;

Milli Güvenlik Konseyi, Devlet ve Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, beraberinde Konsey üyelerinden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Jandarma Genel Komutanı Sedat Celasun olduğu halde Orgeneral Refet Ülgenalp-80 tatbikatını izlemek üzere dün saat 10’da askeri bir uçakla Van’a geldi.

Van Havaalanı’nda Devlet Başkanı ve Konsey üyelerini 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Bedrettin Demirel, 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Selahattin Demircioğlu, 7’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal Yamak, 21’inci Seyyar Jandarma Tugay Komutanı ve Van ili Sıkıyönetim Komutan Vekili Tuğgeneral Dündar Konya ile Van Valisi Uğur Ünal karşıladılar.

Devlet Başkanı, Milli Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren dün Van’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sevgili Vanlı hemşerilerim, sizlere (Hemşerim) diye hitap ediyorum. Zira bu vatan topraklarının hepsi bizim için birdir. Bütün vatandaşlar, hepimizin hemşerisidir. Onun için sizlere de bir Vanlı gibi hemşerim diyeceğim. İki buçuk seneden beri üçüncü defadır bu güzel şehrimize geliyorum. Gelişimin sebebi sizlerden rey almak için değil, gelişimin sebebi, yurdun her tarafında bu mevsimde yapılan tatbikatları izlemektir. Fakat bu tatbikatlar dolayısıyla Van’a gelmişken sizlere hitap etmekten kendimi alamadım. Onun için huzurlarınızdayım.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülke yönetimine neden el koyduğunu anlatan Devlet Başkanı Kenan Evren daha sonra şunları söyledi:

“Şunu söylemek istiyorum: Her yerde ifade ettiğimi gibi bizler, bu beş kişilik Milli Güvenlik üyeleri uzun süre bu makamda kalmak niyetinde değiliz. Buna hevesli de değiliz. En kısa zamanda yapılacak kanuni düzenlemelerin, seçim sistemini Partiler Kanunu’nu, Anayasa’yı yaptıktan sonra inşallah tertemiz vazifemizi, bizden sonra gelecek parlamenter kişilere teslim edeceğiz. Bundan emin olabilirsiniz. Bizim makam ve mevkide gözümüz yoktur. Bu hırsımız da yoktur bunu bilesiniz.

Biliyorsunuz birçok defalar gazetelerde, Cumhurbaşkanı seçiminde benim ismim de mevzu bahis olduğu zaman (Ben aday değilim) dedim. Benim de Cumhurbaşkanlığında gözüm yok. Bu makama bir rakip olarak da gelmek istemezdim. Ama mecbur olduğum için buraya geldim. Bundan emin olabilirsiniz. Bütün görevimiz bu memleketin bu milletin daha müreffeh bir yaşama kavuşması ve huzur içinde olmasıdır. Sizlere hem şahsım, hem konsey üyesi arkadaşlarım ve de bütün Silahlı Kuvvetler adına en iyi dileklerimi sunuyorum. Hepinize iyi yarınlar, daha aydınlık günler diliyorum, hepiniz sağolun, varolun.”

Orgeneral Evren ve beraberindeki komutanlar daha sonra “Orgeneral Refet Ülgenalp – 80 Tatbikatı”nı izlemek üzere helikopterle Van’dan ayrıldılar.

Devlet Başkanı Orgeneral Evren ve komutanlar bugün Ankara’ya dönecekler.

Ekim 1980 – Eski Gazete Arşivleri ve Eski Siyasi Haberler için sitemizi takibe devam edin.

Günaydın Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar