Menu

MGK vetolu, sevilen politikacı Adnan Kahveci kimdir?

ANAP Istanbul Milletvekili Adnan Kahveci, 1949 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğdu, 1966 yılında Istanbul Kabataş Lisesi’nden mezun oldu.

Adnan Kahveci Kimdir?

Aynı yıl üniversiteler arası merkezi giriş sınavında Türkiye birincisi olarak Istanbul Üniversitesi’ne girdi. TÜBİTAK, Milli Eğitim Bakanlığı ve Hürriyet gazetesi yurt dışı burslarını kazandı.

Daha sonra ABD Purdue Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne devam etti. Missiouri Üniversitesi’nde doktora çalışmaları yaptı ve aynı üniversitede yardımcı profesör oldu. TÜBITAK Marmara Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacılık görevinde bulundu.

1983’te ANAP’ın kurucuları arasında yer alan Adnan Kahveci, Milli Güvenlik Konseyi’nin vetosuna uğradı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan ve Içişleri Bakanlığı ile başbakanlık danışmanlıkları yapan Adnan Kahveci, 1987’de büyükelçi unvanı aldı. Aynı yıl Anavatan Partisi’nden Istanbul milletvekili olarak parlamentoya girdi. Turgut Özal hükümetinde Devlet Bakanlığı, Yıldırım Akbulut hükümetinde Maliye ve Gümrük Bakanlığı yapan Kahveci, İngilizce, Almanca ve Fransızca biliyordu.

Adnan Kahveci, 20 Ekim 1991 seçimlerinde de İstanbul 3. bölgede, aldığı tercihli oylarla ANAP’tan birinci sırada milletvekili seçildi. ANAP’ın, muhalefet partilerinin güçlü olduğu Kartal bölgesinde, Cavit Kavak’ın ardında ikinci sırada milletvekili adayı olan Kahveci’nin, yüzde 60’a varan bir oranda milletvekili seçilmesinde halka yakın kişiliği önemli rol oynadı.

Bu eski gazete haberi  1993 Şubat ayında yayınlanmıştır.

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar