Menu

Özal ve Demirel’de Deniz Baykal korkusu

Deniz Baykal’ın SHP’ye getirdiği canlılık, hem Turgut Özal’ı hem Süleyman Demirel’i endişelendiriyor.

Demirel, “Bizim asıl rakibimiz ANAP değil, Baykallı SHP’dir” diye konuştu.

Deniz Baykal ve arkadaşlarının SHP yönetimine getirdiği canlılık hem Demirel’i hem de Özal’ı endişelendiriyor. Demirel “Bizim asıl rakibimiz ANAP değil SHP’dir” derken, Özal da Baykal’lı SHP toparlanamadan ekim ayında erken genel yerel seçim yapmayı planlıyor. Endişelenen Demirel neler dedi? DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel aralarında iki gazetecinin de bulunduğu bir grupla sohbet ederken “SHP’nin yeni yönetimi iktidara susamış CHP kokuyor” derken son siyasal gelişmeler karşısında yeni bir strateji belirlemek için DYP temsilciler meclisinin temmuz ayı içerisinde toplanacağını belirtti. Demirel yakın arkadaşları ile yaptığı sohbette ise ‘Asıl rakibimiz SHP’dir. ANAP izlediği politikalar ile iflas etmiştir. Bugüne kadar dağılmamalarının tek nedeni iktidar olmalarıdır. Ancak uyguladığı politikalar seçmen üzerinde olumsuz etki yapmış, seçmeni adeta sağ partilerden soğutmuştur. Halen 7 siyasi partiden 5’i sağ seçmene hitap etmektedir.
Soldaki iki partiden DSP’nin, SHP’deki bu yönetim değişikliğinden sonra varlık göstermesi beklenmemelidir. Onun için ANAP’tan soğuyan sağ seçmenin DYP’ye yönelmesini sağlayacak yeni politikalar oluşturmallyız” dediği belirtildi.

Öte yandan, SHP’nin yeni Genel Sekreteri Deniz Baykal, görevini dün Fikri Sağlar’dan devraldı. Baykal, “Bizi birbirimize yaklaştıran noktaları daima ayakta’ tutacağım” dedi.

Bu eski gazete haberi  1988 Temmuz ayında yayınlanmıştır.

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar