Menu

Petrol’ün sözleri Arap ülkelerini küstürmeyelim diye değiştirilmek istenmiş

Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışmasında temsil edecek şarkının önceki gece TV’de yapılan naklen yayın sırasında belirlenmesinden sonra, ödül töreninde meydana gelen ve milyonlarca kişinin tanık olduğu olayın yankıları dün de devam etti.

Bilindiği gibi birinci olan Petrol isimli şarkının söz yazarı Şanar Yurdatapan TRT Genel Müdürü Doğan Kasaroğlu’nun şarkı sözlerini değiştirmesi için kendisine baskı yaptığı gerekçesiyle TV Daire Başkanı Erdinç Sağlam tarafından verilen ödülü almamıştı.

Finale kalan üç eseri de ayrı ayrı söyleyen sanatçı Ajda Pekkan ise dün Şanar Yurdatapan’ın davranışını halen anlayamadığını belirterek “Olayın şokundan yeni kurtuldum ve Şanar’a hareketini tasvip etmediğimi bildirdim. Bundan sonra kendisiyle iş ortaklığımız bitmiştir. Eserin bestecisi Atilla Özdemiroğlu da eserlerin ilk takdimi yapıldığı sırada, Kasaroğlu’nun Pekkan’a ve menajerine bir tavsiye olarak şarkının sözlerinin değişmesinde yarar olduğunu söylediğini kaydetti ve şunları söyledi: Değişmezse denetimden geçmeyebilir, demiş. Anladığım kadarı ile petrol bağlantılarının yapıldığı o sıralarda Arap ülkeleriyle alay edildiği sanılabilir diye bunu istemiş. Ben daha sonra Kasaroğlu ile karşılıklı olarak konuştum ve petrolün yalnız Türkiye’nin değil, tüm dünyanın bir sorunu olduğunu, parçada en ufak bir alayın söz konusu olmadığını anlattım.

Şubat 1980 – Eski Magazin Haberleri ve Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.
Günaydın Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Magazin Haberleri

Yorumlar