Menu

Spor yazarı Turgay Esmer hayatını kaybetti

Geçtiğimiz kurban bayramında geçirdiği trafik kazasında yaralanan Fotospor gazetesi Ankara temsilcisi Turgay Esmer, ameliyat edildiği Ankara Beyin ve Travmatoloji Hastanesinde mikrop kapması sonucu, durumu iyiye giderken komaya girdi.

Birkaç gün öncesine kadar arkadaşlarıyla telefon görüşmesi yapan spor yazarı Turgay Esmer, buradan alınarak İbni Sina Hastanesine getirildi. Ancak, verilen tüm antibiyotikler, hastanede kaptığı mikrobu yenemeyince Turgay Esmer genç yaşta yaşama veda etti.

Turgay Esmer 33 yaşındaydı.

Arka sayfadan devam;

Ülkemizde insana verilen değer ve hastanelerin içler acısı durumu bir kez daha ortaya çıktı ve 33 yaşındaki genç gazeteci Turgay Esmer, vücudundaki kırıklarla girdiği hastanede, kaptığı mikroba yenik düşerek hayata veda etti.

Spor Yazarları Derneği Ankara Şube Başkanı ve Fotospor Gazetesi Ankara Temsilcisi Turgay Esmer 12 haziran tarihinde Bala yakınlarında bir trafik kazası geçirerek Ankara’daki Beyin ve Travmatoloji Hastanesine kaldırıldı. Sol kol, sol bacak ve kaburgasında üçer kırığı bulunan Esmer’in önce bu kırıkları ameliyat edildi. Göğüs kaburgasındaki kırıklardan birinin ciğerine batması sonucunda ciğerlerinden birinin de sönmek üzere olduğu belirlenen Esmer, hemen ameliyata alındı ve ilk işi olarak sönük ciğerin yeniden canlanması için kendisine bir diren takıldı.

Kol ve bacaklarındaki kırıklara yerleştirilen platinler için yeniden ameliyata alınan Esmer, bir gün sonra tamamen kendine gelmişti. Ziyaretçilerle sohbet eden, telefonlara cevap veren zaman zaman espri bile yapan Turgay Esmer’e takılan diren, doktorlar tarafından akciğerlerinin iyileştiği söylenmesi üzerine geri çıkarıldı.

Bu gelişme üzerine hastaneden taburcu olmaya hazırlanan genç gazeteci, aniden ateşinin yükselmesi sonucu yoğun bakıma alındı. Yüksek ateşin ciğerlerindeki rahatsızlıktan kaynaklandığı belirlenince, Esmer’in ciğerlerinden yeniden ameliyat edilmesine karar verildi. Ancak hastanede bu ameliyatı yapacak doktor bulunamadı ve Esmer acilen İbni Sina Hastanesine götürüldü.

Turgay Esmer’in ameliyatı sırasında gerçek ortaya çıktı ve vücuda giren bir mikrobun sol ciğerini sardığı anlaşıldı. Sol akciğer tamamen temizlendi ancak, mikrop diğer ciğere ve daha sonra da tüm vücuda yayılmaya başladı. Vücut hiçbir ilaca cevap veremez duruma geldiği için milyonda bir rastlanan öldürücü mikrop etkisiz hale getirilemedi.

İbni Sina Hastanesindeki doktorlar, Esmer’in ya ameliyat sırasında ya da daha sonra tedavi sırasında steril olmayan araç gereç eşya kullanımı sonucu mikrop kapmış olduğunu ileri sürdüler. Beyin veTravmatoloji Hastanesindeki bazı doktorlar, ameliyathane araç gereçlerinin zaman zaman yetersiz kaldığını, her iki ameliyattan sonra aletlerin ve ameliyathanelerin sterilize edilmesinin beklendiğini söylediler.

Bu arada Vakıf şeklinde yönetilen hastanenin temizliğinin bir özel kuruluşa yaptırıldığı, ancak vakfın temizlik şirketine 500 milyon liraya yakın borcu bulunduğu belirlendi.

Dünyada milyonda bir rastlanan bu mikroptan kurtulamayan gazeteci Turgay Esmer, birkaç yerindeki kırıkla geldiği hastaneden, kaptığı mikroba yenik düşerek mesleğinin doruğunda, genç yaşta hayata veda etti.

Öte yandan, Esmer için bugün başkanı olduğu TSYD Ankara Şubesi önünde bir tören yapılacak. Saat 11’deki törenden sonra Kocatepe Camiine götürülecek olan Turgay Esmer’in cenazesi burada kılınacak öğle namazından sonra Cebeci Asri mezarlığında toprağa verilecek.

Öte yandan Esmer’in ölümü nedeniyle Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz ve Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili İhsan Coşkun birer başsağlığı mesajı yayınladılar.

Temmuz 1993 – Eski Spor Haberleri ve Eski Gazeteler için sitemizi takibe devam edin.

Meydan Gazetesi Arşiv

Kategori:   Eski Spor Haberleri

Yorumlar