Menu

Türk Lalesi Hollanda’ya 5 Milyar Dolar Döviz Kazandırıyor

Lale, evet, bizim bildiğimiz Emirgan’da yetişen Türk lalesi.

Yıllarca önce Hollanda’ya gelmiş, bugün Hollandalıların malı olmuş lale. Yılda tam beş milyar liralık döviz kazandırıyor Türk lalesi, Hollandalılara. Geçtiğimiz hafta hollanda’da Amsterdam’ın kuzeyinde Türk lalesinin Hollanda’ya geliş şenlikleri yapıldı. Hollanda gazeteleri sahifeler dolusu röportajlar yayınladılar lalenin Türkiye’den gelişiyle ilgili olarak. Lalenin Türkiye’den gelişiyle ilgili olarak açılan sergi… Sergiyi gezen yüzbinlerce Hollanda. Lale Bayramı münasebetiyle bu yılki kutlamalar son derece muhteşem olmuştur.

Hollanda’da Türk Bahçesi ve Camisi

Şenliklere sahne olan Hoogkarspel’deki serginin girişinde bir kervansaray inşa edilmiş ve laleler kervansarayın bahçesinde teşhir edilmiştir.

İleride kervansaray bahçesinin içinde muhteşem bir cami inşa edilmiş, aynı bahçe içine de harika havuzlar yerleştirilip sular raks ettirilerek Şark havası verilmiştir bahçeye. Türk Hava Yolları Amsterdam bürosunun da katıldığı ve içerisinde teşhir edilen Türk eşyalarının bulunduğu sergide, THY tarafından temin edilen eşyalar, Türk elişleri ve bir kaftan, ziyaretçiler tarafından büyük bir hayranlıkla seyredilmiş ve çok büyük alaka toplamıştır.

Mart 1972 – Tercüman Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar