Menu

Türkiye esrar cenneti diye geldiler hapsi boyladılar

Türkiye’yi uyuşturucu madde cenneti zannedip yurdumuza gelen uyuşturucu tutkunları, cennet yerine cezaevlerimiz ile karşılaştılar.

Son yıllarda sınır kapılarında daha da yoğunlaştırılan denetimler sonucu 1972 yılından bu yana yakalanan uyuşturucu madde tutkunu ve kaçakçısı yabancı uyruklulardan halen 116’sı cezaevlirimizde çile dolduruyor. 1981 yılında da toplam 43 yabancı uyruklu daha 13 kilo eroin, 21 kilo esrar, 8 kilo afyon ile ele geçirildiler. Halen cezaevlerimizde bulunan 11’i kadın 116 kişiden 38’i hakkında yargılama sonuçlandı ve 32 yabancı uyruklu tpolam 750 yıl, 6 yabancı uyruklu da müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Türkiye’deki cezaevlerinin en eski konuklarından 2’si kadın biri erkek 3 Amerikalı. 11 Aralık 1972 günü Türkiye’ye esrar sokarken yakalanan 3 amerikalı Joan Marie Daniel, Katrin Ann Zenz ve Robert Hubbard 24’er yıl hapisle cezalandırıldılar. 3 hükümlü halen Adana cezaevinde bulunuyor. Pakistan uyruklu Clourudu Abdülmecit Hazro ile yine Pakistan uyruklu Tarık Ali, Mısır uyruklu Semah Saleh Zeki, Lübnan uyruklu Vase Karavet, Alman uyruklu Ramed Eyseyd, Sefrak Madrios adlı Lübnanlı ise esrar ithali ve satıcılığı suçundan müebbet hapisle cezalandırıldı. 2 Pakistanlı Erzincan, Vasekerevet adlı Lübnanlı ile Alman ve Mısır uyruklu hükümlüler İzmir’de, diğer Lübnanlı ise Kırklareli cezaevinde bulunuyorlar.

Uyuşturucu madde kaçakçıları ve içicilerine en ağır cezaların verildiği ülkelerden biri olan Türkiye’de 1981 yılında da değişen bir şey olmadı ve 43 yabancı uyruklu toplam 13 kilo eroin, 21 kilo esrar, 8 kilo afyon ile yakalandılar.

Halen cezaevlerinde bulunan 11’i kadın 116 uyuşturucu madde tutkunu ve kaçakçısının yanı sıra birçok yabancı uyruklunun da aynı suçlardan yargılanmaları tutuksuz olarak sürdürülüyor.

Ocak 1982 / Hürriyet Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar