Menu

Yağmalanan Savarona Hodri Meydan’da

Uğur Dündar, Kadir Çelik ve Osman Balcıgil’in hazırlayıp, Adem Kılıç’ın yönetmenliğini üstlendiği yaklaşık iki yıldır izlediğimiz Hodri Meydan’ın ilk dakikaları Maliye ve Gümrük Bakanlığı’nca 49 yıllığına bir özel kuruluşa kiralanan büyük önder Atatürk’ün Savarona adlı yatının çarpıcı dosyasına ayrıldı.

1950’li yıllarda Deniz Kuvvetleri’ne devredilen, 1979 yılında geçirdiği yangından sonra yeniden onarılan Savarona yatı, 1986’da Kültür Bakanlığı’na bırakılmıştı. Daha sonra Maliye ve Gümrük Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nce “turistik amaçlı kullanım” için ihaleyle kiralanmıştı.

Savarona onarım için Tuzla’ya çekildiğinde ne durumdaydı? Demirbaş listesi ne olmuştu? Savarona’dan kaç varil dolusu fare çıkarıldı? Büyük Atatürk’ün manevi anısını yansıtan bazı eşyaları kimler satmak istediler? Hodri Meydan ekibi, dünaynın en büyük yatının öyküsünü anlatırken, bu sorulara da cevap arayacak.

Özgürlüğe atılan ilk adımla yeniden hayata başlamak: Nuran Arat

Nurat Arat bir sevgi ilişkisini noktalayan cinayetin hükümlüsü olarak yedi yıl cezaevinde yattıktan sonra, bu hafta içinde tahliye oldu.

Nurat Arat, cezaevinde neler yaşadı, ne gibi gözlemler yaptı? Yaşamdan ve toplumdan neler bekliyor? İşte bu soruların cevabını da Hodri Meydan’da bulacağız.

Prorgamın son konuğu Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol ile Hodri Meydan ağırlıklı sorularla Laiklik ve Din Öğretimi konusunda söyleşi yapılacak.

Mart 1991

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar