Menu

Yeşilçam’da yıldız sistemi iflas etti

Seyirci, şöhretli artistler ve yıllardır işlenen aynı konular yerine yeni isimler ve değişik senaryolar istiyor.

Batı sinemasında yıldız sistemi yıllar önce iflas etmiştir.

1974-75 sinema sezonunun ilk yarısını Yeşilçam’ın başrol oyuncuları yenik bitirdiler ve Türk sinemasında da yıldız sistemi sona erdi. Film şirketlerinin büyük ölçüdeki zararları ile kapanan ilk yarıda kâr sağlanabilen üç film Köyden İndim Şehire, Şeytan ve Salako: Her üçünde de yıldız isme rastlanmıyor.

Köyden İndim Şehire’de Metin Akpınar, Zeki Alasya, Kemal Sunal ve Halit Akçatepe oynuyor. Şeytan’ın başlıca rollerin ise Canan Perver, Meral Taygun ve Cihan Ünal bölüşüyo.

Salako’da Kemal Sunal ile Meral Zeren oynuyor.

Erman, Arzu, Saner, Kervan, Acar, Er, Akün, Çağdaş ve Murat Film sahipleri bundan sonra büyük isimlerle, pahalıya çıkan filmler çevirmemeye karar vermişlerdir. İlgililer Halk aynı konuları ve aynı yüzleri görmekten bıktı. Artık değişik konulu ve değişik isimlerin oynadığı filmlere gidiyor. Bu tip filmler ucuza çıktığı için şirketlere de uygun geliyor. Yeşilçam toptan bu yola giderse kurtulur. Aksi halde batar” demektedirler.

Bir yıl öncesine kadar film şirketleri star oyuncularla anlaşma imzalar, onların adlarını vererek Anadolu işletmelerinden yüzbinlerce liralık kredi alırlardı.

Yıldız sistemi önce Anadolu işletmelerinin artist adına göre kredi vermekten vazgeçmesi ile iflas etmiş, filmlerin zarar etmesi ile tamamlanmıştır.

Ocak 1975 – Eski Gazeteler için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Magazin Haberleri

Yorumlar