Menu

Yusuf Bozkurt Özal: Eşref Bitlis sabotaj kurbanı

ANAP Malatya Milletvekili Yusuf Bozkurt Özal: “Olayın kaza olduğuna kesinlikle inanmıyorum”

Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi ANAP Malatya Milletvekili Yusuf Bozkurt Özal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in sabotaj kurbanı olduğunu öne sürdü. Bu konuda tereddüdü bulunmadığını kaydeden Yusuf Bozkurt Özal, PKK’ya vurduğu darbeden dolayı ordu içine sızmış kişilerin uçağa sabotaj düzenlediğini kaydetti.

Yusuf Bozkurt Özal, Eşref Bitlis’in son derece başarılı ve çalışkan bir asker olduğunu belirtti. Güneydoğu’da PKK’ya yönelik başarıların Eşref Bitlis’ten kaynaklandığını söyleyen Özal şöyle konuştu:

“Hükümetin ‘benim’ dediği başarılı operasyonların ardından Eşref Bitlis’in damgası vardır. PKK bugün sekteye uğratıldıysa, başarının tek nedeni Eşref Bitlis’tir. Bu nedenle orduya sızmış bazı militanlar bu sabotajı düzenlemiştir. Kaza olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Bu hükümet bunu da ortaya çıkaramayacak ve kaza süsü verilerek meseleyi kapatmaya çalışacak.”

Pakistan Devlet Başkanı Ziya ül Hak’ın da aynı biçimde öldürüldüğünü söyleyen Yusuf Bozkurt Özal, şöyle konuştu:

“Eşref Bitlis sık sık Güneydoğu’ya gidiyordu. Bindiği uçak ise çok yeniydi. İki motorunun birden alev alması mümkün değil. Mekanikten anlayan birinin küçük bir müdahalesi ile arıza süsü verilmiş olabilir. Motor bölümüne yerleştirilen ufak bir bomba infilakı sağlayabilir. Kablolara yapılan müdahale bile bu sonucu doğurabilir. Olayın çok yönlü araştırılması gerekir. Ben bunun kaza olduğuna kesinlikle inanmıyorum.”

Şubat 1993 – Eski Siyasi Haberler ve Eski Gazeteler için sitemizi takibe devam edin.

 

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar