Ahmet Emin Yalman yurda döndü

Havaalanında gazeteciler tarafından karşılanan Ahmet Emin Yalman bu sabah savcılığa müracaat ederek cezasının geri bırakılmasını isteyecek.

“Pulliamlar” davasından 15 ay 16 gün hapse mahkum edilen Vatan gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yalman bu sabah saat 9.35’te bir Pan Amerikan uçağıyla şehrimize dönmüştür.

Pakistan Hükümetinin davetlisi olarak ve seçimleri takip etmek üzere bundan bir müddet önce Pakistan’ın başkenti Karaçi’ye gitmiş bulunan Ahmet Emin Yalman’a 15 aylık bu mahkumiyeti ve Vatan gazetesinin bir aylık kapanma cezası telgrafla bildirilmiş bulunuyordu.

Vatan Başyazarı beraberinde eşi Rezzan Yalman olduğu halde saat 9.35’de mütebessim bir çehre ile uçaktan inmiş ve kendisini karşılayan gazetecileri elindeki şapkasıyla selamlamıştır.

Bu sırada kendisine gazeteler adına muhtelif buketler verilmiş ve Vatan Gazetesinin eski Yazı işleri müdürlerinden Hatay CHP milletvekili İhsan Ada geçmiş olsun demiştir.

Biraz önce uçakla Ankara’ya hareket eden Başbakanı uğurlamaya gelmiş olan İstanbul Emniyet Müdürü, beraberindeki polis şefleriyle Meydan Müdürlüğü polis noktasından Ahmet Emin Yalman’ı mütecessis gözlerle takip etmişler uçağın etrafında bulunan sivil polisler ise karşılayanlara hiçbir müdahalede bulunmamışlardır.

Yeşilköy Havaalanından ayrılmadan önce gazetecilere gösterdikleri alakadan dolayı teşekkür eden Ahmet Emin Yalman kısa bir konuşma yaparak demiştir ki:

“Bu sene Türk gazeteciliğinin kuruluşunun yüzüncü yıldönümü içindeyiz. Kuruluş tarihinden beri bu mücadeleler normal şekilde devam ediyor.
Bazı arkadaşla birlikte maruz kaldığımız akibeti bu mücadelelerin devamı şeklinde karşılıyorum. Lahor’dan hareket ederken Pakistan Times gazetesinde mahkumiyet kararını okudum. Seyahat programımı bozmamayı vazife saydım.”
Ahmet Emin Yalman daha sonra gazetecilerin sorduğu muhtelif sualleri de cevaplandırarak bu arada daha önce mütareke zamanında tevkif edildiğini Damat Ferit Hükümeti tarafından Kütahya’ya nefyedildiğini, 1925 Elazığ’da İstiklal Mahkemesine verildiğini Malta’ya sürüldüğünü söylemiş.
“Çok heyecanlı günler yaşadık” demiştir.

Ahmet Emin Yalman müteakiben eşi, ve oğlu Tunç Yalman ile birlikte gazetenin otomobili ile Maçka’daki evlerine gelmiştir. Ahmet Emin Yalman’ı buraya kadar vasıtalarıyla İstanbul gazetelerinin mümessilleri de takip etmişlerdir. Yalman eve girerken tekrar gazetecilerin ayrı ayrı ellerini sıkmış “Zahmet ettiniz hepinize çok teşekkür ederim” demiştir. Yalman yarın sabah 11’de C. Savcılığına giderek cezasının geri bırakılması için müracaatta bulunacaktır.

Bu eski gazete haberi Mart 1971’te yayınlanmıştır. Eski gazeteler için sitemizi takibe devam edin.