Banker Bako
Banker Bako

Banker Bako cezaevinde

3 yıl önce yanlışlıkla cezaevinden salıverilen Banker Bako, dün ifadesi alındıktan sonra kesinleşmiş 18 yıllık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine gönderildi.

Banka dolandırıcılığından hakkında kesinleşmiş 18 yıl ağır hapis cezası bulunan ve 3 yıl önce cezaevinden yanlışlıkla tahliye edildikten sonra yakalanan Banker Bako lakaplı Cengiz Aygün, delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Ancak Banker Bako kesinleşmiş 18 yıl hapis cezası olduğu gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul’da yakalandıktan sonra Ankara’ya götürülen ve gözaltında tutulduğu Organize Suçlar Şubesi’ndeki sorgusu tamamlanan Aygün ile verdiği ifadeler üzerine yakalanan Ünal Caniklioğlu ve Murat Kandemir, dün saat 11’de Ankara Adliye Sarayı’na getirildi.

Adli tabiplikteki işlemleri yaklaşık 15 dakika süren 3 kişi, daha sonra Ankara DGM’ye çıkarıdı. Baki Cengiz Aygün, Ünal Caniklioğlu ve Murat Kandemir Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcı vekili Talat Şalk’a yaklaşık 3 saat ifade verdiler.

Talat Şalk yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle Aygün, Kandemir ve Caniklioğlu’nu serbest bıraktı.

Banker Bako: Ben teslim oldum

Banka dolandırıcılığı suçundan 18 yıl, dolandırıcılık suçundan da 1 yıl kesinleşmiş mahkumiyetleri bulunan Aygün, cezalarının infazı için İstanbul Kartal Cezaevi’ne gönderildi.

“Banker Bako”nun savcılık ifadesinde, İstanbul’da operasyon sonucu yakalanmadığını, polise telefon ederek teslim olduğunu söylediği öğrenildi.

Aygün’ün, Sarıyer Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray ile tanışıklığı olduğunu da ifade ettiği belirtildi.

Savcılık ifadesinde, Batıkent’teki Has Polikliniği’nin sahibi Dr. Serdar Çorapçıoğlu’na Kıbrıs’taki Finans Bank’tan kredi bulmak için teminat mektubu verdiğini, ancak doktorun teminat mektubunu “kırdıramaması” sonucu aralarında hukuki ihtilaf çıktığını anlattığı kaydedilen Aygün’ün, kredi karşılığında doktordan alacak olduğu parayı da tahsil edemediğini söylediği bildirildi.

Aygün’ün, kendisine yardımcı olan bir validen ise söz etmediği ifade edildi.

TCK’ın “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçunu düzenleyen ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis öngören 313’üncü maddesine göre yürütülen soruşturma kapsamında, önümüzdeki günlerde 2 kişinin daha ifadesine başvurulacağı kaydedildi.

Söylemezler kaçırdı

Aygün’ün emniyet sorgusunda, arsa alım satımından dolayı “Söylemezler Çetesi” tarafından kaçırıldığını söylediği bildirildi.

Ankara Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü’nün yazılı açıklamasında, “Bako” ve adamlarının “kredi mektubu bulacağız” gerekçesiyle kendisinden 500 milyar liralık çek aldıkları ve
kredi mektubu işinin çözülmemesi üzerine çeklerin çeşitli gruplar tarafından zorla tahsil edilmeye çalışıldığı iddiasıyla, söz konusu kişiler hakkında Dr. Çorapçıoğlu’nun savcılığa şikayette bulunduğu belirtildi.

“Bako”nun Kıbrıs’taki bankalar aracılığıyla kredi mektubu bulacağını ifade ederek komisyon aldığı, komisyon karşılıklarının çoğunlukla çek olduğu ve çeklerin de ortakları olan Yusuf Beştaş ve Duran Karahan tarafından zorla tahsil edildiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Murat Kandemir ile Ünal Aygün’den aldıkları 6 milyar liralık çeki tahsil etmek için geldikleri Çorapçıoglu’nun iş yerinde yakalandıkları anlatılan açıklamada, Yusuf Beştaş’ın olaydan 10 gün önce tutuklandığı, Duran Karahan’ın ise halen yakalanamadığı belirtildi.

Aygün’ün cezaevinden yanlışlıkla tahliye olduktan sonra emlak işleriyle uğraştığını, bir arsa alım satımından dolayı da “Söylemezler Çetesi” tarafından kaçırıldığını öne sürdüğü kaydedildi.

Aygün’ün, 1996’da Ankara’da bir müteahhit arkadaşı ile inşaat işleriyle ilgilendiğini, 1998’de İstanbul’da Duran Karahan ve Kıbrıs’taki EURO Bank’ın ortağı olan Yusuf Beştaş ile tanıştığını ve EURO Bank aracılığıyla 3 firmaya kredi mektubu temin ettiklerini iade etti belirtildi.

Doktor da başvurdu

Aygün’ün, bu bankanın kapanmasından sonra, Kıbrıs’ın zenginlerinden Aziz Menteş’ten, Mert Bank’ı 800 bin dolara satın aldığını söylediğine yer verilen açıklamada, Dr. Serdar Çorapçıoğlu’nun da kredi mektubu almak için kendilerine başvuranlardan olduğunu belirttiği kaydedildi.

Açıklamada, Bako’nun komisyon karşılığı doktora kredi mektubu temin ettiklerini, ancak doktorun mektubu krediye çevirmediğini, ikinci bir mektup talebi üzerine Kıbrıs’a giderek Aziz Menteş ile görüştüklerini ifade edilerek, Çorapçıoğlu’ndan 27 milyar ve 260 milyar liralık iki ayrı çek aldıklarını söylediği belirtildi.

Aygün’ün sorgusunda, çeklerin bir kısmı ile borçlarını ödediğini, kalan çeklerin Duran Karahan’da olduğunu, Karahan ve Beştaş’ın da çekleri tahsil için her an başvurabileceklerini beyan ettiği ifade edildi.

Temmuz 1999 – Star Gazetesi Arşivi