Necmettin Erbakan
Necmettin Erbakan

Amerikalı 3 er ile Necmettin Erbakan aynı suçtan yargılanıyor

Adana’da Hıristiyanlık propagandası yaparken yakalanan erler, Necmettin Erbakan gibi laikliğe aykırı davranmakla suçlanıyor.

İncirlik Üssü’nde görevli üç Amerikalı laikliğe aykırı hareket ettikleri için yargılanıyorlar. MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve arkadaşları hakkında da 12 Eylül harekatından sonra laikliğe aykırı hareket suçundan dava açılmıştı. Erbakan ve arkadaşlarının davaları halen tutuksuz olarak sürüyor. Amerikalı çavuş Peter Paul ve erler Steven Lavrence ile Stephan Glen Espy, Hıristiyanların kutsal kitabı İncil’in bazı bölümlerini kitapçık haline getirerek dağıtmak isteyince görevliler tarafından yakalandılar ve adliyeye sevk edildiler.

Laikliğe aykırı davranışlarda bulundukları iddiasıyla haklarında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca, 16’şar ay hapis cezası istenen üç Amerikalı, “Amacımız kendi dinimizi Müslüman Türk halkına da tanıtmaktı. Propaganda yaptığımız için yakalandık. Propagandanın suç olduğunu bilmiyorduk. Her din Müslümanlık gibi kutsaldır. İçimizde Amerikalı olup da Müslümanlığı seçen arkadaşlarımız bile var” şeklinde konuştular.

Eylül 1981

Eski Gazeteler ve eski siyasi haberler için sitemizi takibe devam edin.