Prenses Diana
Prenses Diana

Fransız modacılar sesleniyor: Diana ne rüküşsün

Giyim otoriteleri güzel prensesin kıyafetlerinde göze çarpan dört hatayı ortaya koydular.

Son derece biçimli bir vücuda sahip olmasına karşın giyinmesini beceremeyen Diana, dünyanın en kötü giyinen ünlüleri arasında.

Güzel, şık ve zevkli giyinmek, moda dergilerini süsleyen mankenlere ve ünlü yıldızlara benzemek hemen her kadının düşlerinden biridir.

Moda dergilerini iç geçirerek karıştıran giyim meraklısı hanımların pek çoğu “Çok zengin olsaydım, ben de bütün paramı giyime harcar, dünyanın en şık kadınlarından biri  olurdum” der.

Oysa şık, zevkli ve güzel giyinmek için zengin olmak yeterli değil. Giyimlerine bir servet döktükleri halde, rüküş ya da zevksiz damgası yiyen nice kadın biliriz, nice ünlü tanırız.

Prenses Diana

Prenses Diana

Bir giydiğini bir daha giymeyen ve gardırobuna milyonlar harcayan Prenses Diana da bu kadınlardan biri. Büyük olanaklara, üstelik son derece biçimli bir vücuda sahip olmasına karşın, Prenses Diana bir türlü güzel giyinmesini beceremiyor. Galler Prensesi modacıların gözünde de dünyanın en kötü giyinen ünlüleri arasında.

Fransız modacılar Prenses Diana’nın yaşına ve tipine uygun giyinmediği, kıyafetlerinde gereksiz ayrıntılara yer verdiğini belirterek güzel prensese sesleniyorlar: Diana sen bir rüküşsün.”

Modacılar, Prenses Diana’nın demode, gösterişli ve çoğu zaman zevksiz şapkalar kullanmasını en büyük hatalardan biri olarak nitelendiriyor. Hatta ünlü bir moda dergisi, Prenses’in yaşına uygun olmayan şapkalarıyla, içi dolu bir sepet taşıyan, palyaçoya benzediğini belirtiyor.

Prenses Diana’nın fırfırlı, volanlı, püsküllü ve sırmalı kıyafetleri birçok modacıya göre, hem çağdışı, hem de büyük bir zevksizlik örneği.

Ünlü modacı Jean Paul Gaultier, Prensese spor kıyafetlerin çok yakıştığını, modern bir etek bluzla bile şimdiki halinden çok daha şık olabileceğini iddia ediyor.

Kıyafetlerinde bol bol işlemeler kullanması ve kadifeye ağırlık vermesi de Diana’nın en büyük hatalarından biri olarak nitelendiriliyor. Modacılar genç bir kadının, insana ağır bir hava veren kadife kumaşlara bürünmesinin yanlış olduğunu belirtiyor. Ünlü modacı Angelo Tarlazzi, Diana’ya kadife elbiselerden çok, ince yünlü kumaştan hazırlanmış kıyafetlerin yakışacağı iddiasında. Tarlazzi, çok muntazam bir vücuda sahip olan Diana’nın hatlarını vurgulayan triko kıyafetlerle, “bir içim su” olabileceği görüşünde.

Modacılara göre Prenses Diana’nın rüküşleşmesine neden olan unsurlardan biri de kocaman yakaları. Geniş yakalarıyla hantal bir görünüm kazanan Prenses Diana, ister istemez tüm dikkatleri omuz ve boyun yöresine çekiyor. Parisli modacı Yves Saint Laurent, Prenses Diana’nın mavi gözlerini iyice ortaya çıkaracak ve yüzündeki kibar ifadeyi vurgulayacak, ince yakalı bluzlara ve pastel renklere ağırlık vermesini öğütlüyor.

Temmuz 1984 – Eski Magazin Haberleri ve Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.