Hasan Celal Güzel ölümden döndü

Bosna Hersek’te yaşanan dramı görmek ve incelemelerde bulunmak üzere geziye çıkan Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Hasan Celal Güzel ölümden döndü.

Hasan Celal Güzel’in yol yorgunu şoförü, Hırvatistan’ın Pak mevkiinde uçuruma yuvarlanmak üzereyken bariyerlere çarparak durabildi. Kaza sırasında araç hurdahaş oldu. Hasan Celal Güzel ellerinden ve ayağından hafif yaralandı.
Bu arada gezisine devam eden Hasan Celal Güzel ve Türk gazeteciler, zorlu seyahat sırasında göz yaşartıcı sahnelere tanık oldular. Özellikle açlık ve ağır kış koşulları nedeniyle tam bir sefaletin hüküm sürdüğü Bosna Hersek’te Jepçi bölgesinde 23, Pogetre’de de 25 kişinin açlıktan öldüğü belirlendi. Açlıktan ölen pek çok kişinin zaman zaman sığındıkları yerlerde ölen arkadaşlarının cesetlerini parçalayıp yedikleri öne sürüldü.

Öte yandan İgman bölgesi komutanı Zülfikar Ali Şipago, Türk hükümetinin kendilerini bu felaketten kurtarmasını istedi.

Başbakan Süleyman Demirel’in Saraybosna’ya saldırırlarsa kafalarına bomba yağdırırız” şeklindeki sözlerine inandıklarını ifade eden Zuko, “Türk uçaklarını hep gelecek sandık. Şimdi felakete sürüklendik. Bizi bu felaketten Türkiye kurtarsın” dedi.

Şubat 1993