Hınısspor Kulübünü Kim Taradı?

Önceki gece Erzurum’a bağlı Hınıs ilçesinde spor kulübünün lokali, otomatik silahlarla taranarak 3 kişi öldürüldü.

Ölenlerin yakınları kulübü Adem Kaplan isimli polisin taradığını öne sürüyor.

Hınıs Savcısı, polis Adem Kaplan ile olaya adı karışan Komiser Selçuk Alparslan’ı gözaltına aldı. İlçede hava gerginleşince Erzurum’dan takviye komando birlikleri gönderildi. Erzurum Vali Yardımcısı olayı incelemek üzere ilçeye geldi.

Hınısspor kulübünün önceki gece otomatik silahlarla taranması ilçede gerginlik yaratırken, polis teşkilatı büyük bir zan altında kaldı. 3 kişinin öldüğü kulübü, 2 gece önce burada tartıştığı belirtilen polis Adem Kaplan’ın taradığı, komiser Selçuk Alparslan’ın da ona yardım ettiği öne sürülüyor.

İddiaların yayılması üzerine, ilçede hava gerginleşince Erzurum’dan takviye komando birlikleri istendi. Vali yardımcısı Salih Keser ile Emniyet Müdürü Kemal Çelebi de Hınıs’a geldiler.

İddialara göre Polis Adem Kaplan, 2 gece önce kulüp lokalinde hasan Çolak isimli müstecir ile tartıştı. Adem Kaplan silah çekince, Hasan Çolak üstüne atılıp elinden silahını aldı ve onu yumrukladı. Bu olaydan sonra, önceki gece saat 03.00 sıralarında Hınısspor Kulübü’nün lokali otomatik silahla tarandı. Müstecir Hasan Çolak ile Serdar Bayır ve Serdar Torun isimli kişiler öldüler. Polis Adem Kaplan ile olaya adı karışan Komiser Selçuk Alparslan’ın gözaltına alındığını söyleyen savcı, “Soruşturma sürüyor” dedi.

Haziran 1989 – Günaydın Gazetesi Arşivi