İSTOÇ Açılışı: Haziran 1995

Tamamı kooperatif üyelerinin katkılarıyla gerçekleştirilen Avrupa’nın en büyük projesi İSTOÇ’un açılışı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından yapıldı.

İkitelli’deki İSTOÇ sayesinde 150 bin kişi iş imkanına kavuşacak.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İkitelli’de yaptırılan 4 bin 600 dükkandan oluşan İstanbul Toptancılar Çarşısı’nı hizmete açtı. Cumhurbaşkanı Demirel, İSTOÇ’a gelişinde davul zurna ekipleri ile mehteran bölüğünce çalınan mehter marşlarıyla karşılandı.

Konuşmasında, buranın tamamen İstanbul Toptan Ticaret ve Depolama Küçük Sanayi Toplu İşyeri Kooperatifi üyelerinin kendi katkılarıyla gerçekleştirildiğini belirten Demirel, bugünün fiyatlarıyla maliyetinin 10 trilyon lirayı aştığını belirterek, bunu gururla karşıladığını söyledi.

Demirel “Ülkemizi daha büyütmek için daha iyi, daha zengin yapmak için bu ülkenin vatandaşı olarak giriştiğiniz gayreti takdirle karşılıyorum. Bu nedenle açılışı yapmak için açılışa koşarak geldim” diye konuştu.

İş Kapısı İSTOÇ

Avrupa’nın en büyük projesi olan İSTOÇ’taki 17 bin adet dükkanın 28 bin esnafıyla toplam 150 bin kişiye iş olanağı sağlayacağını anlatan Süleyman Demirel dev çarşı için “müthiş” nitelemesinde bulundu.

İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu da yaptığı konuşmada İstanbul’u rahatlatmak için büyük sanayi ve işyerlerinin şehir dışında kurulduğunu belirterek “Yeni İstanbul’u, İstanbul’un dışına kuruyoruz” dedi.

Kozakçıoğlu, İstanbul halkının hava, çevre ve su kirliliğini yoğun oranda yaşadığını, ancak zamanla bu kentte yaşamak için bu kirliliklerle mücadele etmek gerektiğini anladıklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Türk ulusunun, devlet millet kaynaşması örneği verdiği zaman bir çağ açıp bir çağ kapatma başarısını gösterdiğini belirterek bu tür başarıların tekrarlanması için devletin, milletine gerekli motivasyonu vermesi gerektiğini söyledi.

Haziran 1995 – Sabah Gazetesi Arşivi